Wiek dziecka a kontakty z ojcem

Wiek dziecka a kontakty z ojcem – kiedy dziecko może decydować o spotkaniach z ojcem?

Jakie prawa ma ojciec, jeśli chodzi o widzenie się z dzieckiem? Czy matka ma prawo nie dać dziecka ojcu? Czy istnieje określona wiek dziecka po osiągnięciu którego, ma ono prawo decydować o spotkaniach z ojcem? To częste pytania, które pojawiają się, gdy chodzi o podział opieki nad dzieckiem po rozwodzie. W tym wpisie postaram się na nie odpowiedzieć. Jeśli potrzebujesz konsultacji, umów się na spotkanie. PORADA PRAWNA

Wiek dziecka a kontakty z ojcem

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że według art. 113. Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:

Niezależnie od władzy rodzicielskiej rodzice oraz ich dziecko mają prawo i obowiązek utrzymywania ze sobą kontaktów.

Warto podkreślić, że przy rozwodzie władza rodzicielska jest zazwyczaj przyznawana obojgu rodzicom. Jednak miejsce zamieszkania często jest określone przy konkretnym rodzicu, a drugi rodzic ma ustalane kontakty. W polskich warunkach zazwyczaj miejsce zamieszkania dziecka jest przy matce, a kontakty określa się dla ojca. Mogą to być bardzo szerokie kontakty. Jeżeli małżonkowie nie potrafią się porozumieć co do opieki nad dzieckiem, wtedy często są wysyłani na badania Opiniodawczego Zespołu Sądowych SpecjalistówTesty do badania więzi rodzinnych – badanie dzieci przez psychologa sądowego

Kiedy dziecko może decydować o spotkaniach z ojcem – ważny artykuł

Art. 1131 [Ustalenie sposobu utrzymywania kontaktów z dzieckiem]

§ 1. Jeżeli dziecko przebywa stale u jednego z rodziców, sposób utrzymywania kontaktów z dzieckiem przez drugiego z nich rodzice określają wspólnie, kierując się dobrem dziecka i biorąc pod uwagę jego rozsądne życzenia; w braku porozumienia rozstrzyga sąd opiekuńczy.

Niewątpliwie preferencje dziecka będą brane pod uwagę, jeśli tylko dziecko jest w stanie wyrazić swoją wolę. Nie zawsze musi to być wyrażone wprost, specjaliści dojdą do własnych wniosków na podstawie szeroko zebranego materiału podczas badań, np. zabaw i rozmowy z dzieckiem. Jak mężczyzna powinien przygotować się do badań OZSS

Na pewno stanowczo wyrażona preferencja nastolatka będzie jasnym sygnałem dla wszystkich zainteresowanych i będzie najtrudniej ją zignorować. Im starsze dziecko tym jest bardziej świadome i choć może być zmanipulowane lub być w konflikcie lojalnościowym, to dokonuje już własnych, niezależnych wyborów. Nie mam kontaktu z dzieckiem. Konflikt lojalnościowy u dziecka TEST. W praktyce mówimy tu o nastolatku, który osiągnął wiek 13 lat. Jednak nie jest to nigdzie sztywno określone przepisami prawa.

W poniższym filmie mówię więcej na temat ustalania opieki nad dzieckiem po rozwodzie:

Czy matka ma prawo nie dać dziecka ojcu?

Jeśli matka utrudnia Twoje spotkania z dzieckiem to po pierwsze, jeśli nie masz ustalonych kontaktów – trzeba złożyć wniosek o ustalenie kontaktów. Jeśli jest już postanowienie sądu w tej sprawie, możesz wskazać sądowi, że wyrok nie jest respektowany, a sąd zagrozi matce nakazaniem zapłaty. Jeśli to nie pomoże, sąd każe zapłacić określoną kwotę (którą musisz podać we wniosku). Pieniądze możesz otrzymywać za każde niewywiązanie się i nieprzygotowanie dziecka do kontaktu. Jednak widmo kary finansowej zazwyczaj sprawia, że kontakty będą przebiegać bez zakłóceń.

Pobierz darmowy Wniosek o zabezpieczenie kontaktów i Zagrożenie nakazaniem zapłaty 

Sąd może ograniczyć kontakty w sytuacji, gdy zagrażają one dobru dziecka.

Kontakty ojca z dzieckiem – jak często?

Tak jak pisałam wcześniej, masz prawo do szerokich kontaktów. Najlepiej by był to jeden lub dwa dni w tygodniu oraz byś zabierał dziecko do siebie co drugi weekend oraz aby wakacje i Święta były dzielone po połowie. Powinno być to ustalone bardzo konkretnie, by później nie dochodziło do sporów między Tobą a byłą żoną. Warto także wypracować odpowiednią rutynę, by dziecko miało stabilną i przewidywalną sytuację, w której będzie umiało się odnaleźć. Potrzebujecie tego jako rodzina i jednostki, które mogą planować swoje życie.

Wiek dziecka a kontakty. Ustalone kontakty a dziecko nie chce

Co jednak w sytuacji, gdy są ustalone kontakty, a dziecko nie chce spotykać się z Tobą? Warto wtedy sprawdzić czy dziecko nie jest manipulowane i izolowane przez matkę. Dziecko nie chce mnie widzieć. Syndrom Gardnera

Jeśli jednak masz świadomość, że to przez Twoje zachowanie, dziecko tego kontaktu nie chce, to warto przemyśleć swoje postępowanie. Wieź z dzieckiem jest istotna zarówno dla Ciebie jak i dla niego. Warto o to zadbać. To co wypracujecie teraz, będzie procentować w przyszłości. Słuchaj dziecka, nie przymuszaj go do kontaktu, pokazuj, że zawsze może na Ciebie liczyć. Rozwód jest trudnym czasem dla dziecka, czuje się często zagubione i czuje dużo gniewu w stosunku do obojga lub jednego z rodziców. Daj mu też czas, by mógł przeżyć te emocje. Rozmawiaj o jego złości i uczuciu żalu, to naprawdę ważny krok, by Wasze kontakty były dobre.

Widzenia z dzieckiem a obecność konkubiny

Jeżeli Twoje relacje z dzieckiem są dobre i minął już jakiś czas od rozwodu to w zasadzie nie ma przeciwskazań, by widzenia odbywały się one w obecności Twojej konkubiny. Warto na pewno porozmawiać o tym ze swoją byłą żoną, by wszystko odbywało się za porozumieniem. Sąd jednak nie zabroni Ci mieć nowej partnerki. Istnieje jednak możliwość o zakazie kontaktu dziecka z Twoja partnerką w sytuacji, gdy zagraża ona w jakiś sposób dobru dziecka i ma na nie negatywny wpływ. Mówimy tu jednak o specyficznych okolicznościach, jeśli jest to osoba na przykład uzależniona bądź krzyczy na dziecko. 

Najczęściej zadawane pytania dotyczące kontaktów z dzieckiem: 

Jakie prawa ma ojciec w zakresie kontaktów z dzieckiem po rozwodzie?

Według art. 113 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, rodzice oraz ich dziecko mają prawo i obowiązek utrzymywania ze sobą kontaktów. Zazwyczaj, przy rozwodzie, władza rodzicielska jest przyznawana obojgu rodzicom, ale miejsce zamieszkania dziecka często jest określone przy matce, a kontakty ustala się dla ojca.

Czy matka ma prawo odmówić dziecku kontaktu z ojcem?

Jeśli matka utrudnia spotkania z dzieckiem, można złożyć wniosek o ustalenie kontaktów. Jeśli sąd już wydał decyzję w tej sprawie, matka może być zobowiązana do przestrzegania postanowień sądu. W przeciwnym przypadku grozi jej kara finansowa.

Czy istnieje wiek, po którym dziecko ma prawo decydować o spotkaniach z ojcem?

Preferencje dziecka są brane pod uwagę, gdy jest ono w stanie wyrazić swoją wolę. Zazwyczaj sąd bierze pod uwagę rozsądne życzenia dziecka. Jest to szczególnie istotne w przypadku nastolatków, którzy są bardziej świadomi i mogą dokonywać niezależnych wyborów.

Jak często powinny odbywać się kontakty ojca z dzieckiem?

Ojciec ma prawo do szerokich kontaktów z dzieckiem. Zazwyczaj ustala się, że może to być jeden lub dwa dni w tygodniu oraz co drugi weekend. Ponadto, wakacje i święta są często dzielone po połowie między rodziców.

Co zrobić, jeśli ustalone kontakty są, ale dziecko nie chce się spotykać z ojcem?

Warto sprawdzić, czy dziecko nie jest manipulowane przez drugiego rodzica. Jeśli jednak dziecko nie chce kontaktować się z ojcem z powodu jego zachowania, warto przemyśleć swoje postępowanie i zadbać o budowanie pozytywnej relacji z dzieckiem poprzez wsłuchiwanie się w jego potrzeby i uczucia.

Z poważaniem,

Adwokat Marta Wnuk
Umów się na spotkanie Kalendarz 

tel.: +48691512933

e-mail: kontakt@adwokatwnuk.pl

Opublikowano w: rozwód. Tagi: , , , , .