Na czym polega zabezpieczenie kontaktów z dzieckiem?

  Wniosek o zabezpieczenie kontaktów z dzieckiem. Pismo procesowe w toku postępowania zawierające wniosek o zabezpieczenie kontaktów z małoletnim dzieckiem, z wnioskiem o zagrożenie zasądzeniem określonej sumy pieniężnej za nierealizację kontaktów.

  Celem niniejszego pisma jest uregulowanie kwestii związanych z kontaktami dziecka z rodzicem niemieszkającym z dzieckiem na stałe.

  Kontakty z dzieckiem niewątpliwie są bardzo ważne. Zaniechanie dbałości o tę sferę poskutkuje nieodwracalną utratą więzi. Nie możesz na to pozwolić!

  Wniosek warto złożyć w sytuacji, gdy z uwagi na działania drugiej strony kontakty z dzieckiem nie przebiegają we właściwy sposób. 

  Dowiedz się, jak pomagam -> Moja osobista historia – Kontakt

  Jeżeli między stronami jest duża eskalacja konfliktu, warto wnieść żądanie o zagrożenie zapłaty sumy pieniężnej w przypadku nierealizacji ustalonych kontaktów. Jednakże należy pamiętać, iż można to zrobić tylko i wyłącznie wtedy, gdy są już ustalone kontakty.

  Przede wszystkim kontakty musimy ściśle określić, wskazując konkretne dni i godziny rozpoczęcia oraz zakończenia kontaktów. Bez precyzyjnego określenia kontaktów, między rodzicami będzie dochodzić do niekończących się konfliktów.

  Pobierz darmowy wzór wniosku o zabezpieczenie kontaktów:

  Gdzie złożyć wniosek? Sądy Rejonowe w Warszawie

  Przede wszystkim wniosek musi spełniać wymogi pisma procesowego.

  Wniosek może być odrębnym pismem, jak również można go zawrzeć w pozwie o rozwód lub odpowiedzi na pozew. Wszystko oczywiście zależy od konkretnej sytuacji.

  Reasumując, jeżeli macie dziecko i nigdy nie byliście małżeństwem, sprawy związane z małoletnim należy załatwić w sądzie rejonowym. Poniżej spis sądów rejonowych, które znajdują się w Warszawie:

  1. Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie – dla dzielnic: Mokotów, Ursynów i Wilanów 
  2. Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy w Warszawie – dla dzielnic: Ochota, Ursus i Włochy,
  3. Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie – dla dzielnicy Śródmieście,
  4. Sąd Rejonowy dla Warszawy-Woli w Warszawie – dla dzielnic Bemowo i Wola,
  5. Sąd Rejonowy dla Warszawy-Żoliborza w Warszawie – dla dzielnic Bielany i Żoliborz oraz gmin Izabelin i Łomianki.

  Jeżeli natomiast jesteście małżeństwem, wiesz, że czeka Cię sprawa o rozwód i masz problemy z ustaleniem kontaktów z małoletnimi dziećmi, wówczas możesz taki wniosek zawrzeć w pozwie o rozwód albo w odpowiedzi na pozew o rozwód.

  Jaki jest termin rozpoznania wniosku o zabezpieczenie kontaktów?

  Pani Mecenas, chcę jak najszybciej uzyskać kontakt z dzieckiem. W jakim terminie sąd odpowie na mój wniosek o udzielenie zabezpieczenia w zakresie kontaktów? Jakie są terminy w Warszawie? 

  Wniosek o zabezpieczenie powinien zostać rozpatrzony przez sąd w jak najszybszym terminie. Zgodnie z art. 737 k.p.c.: Wniosek o udzielenie zabezpieczenia podlega rozpoznaniu bezzwłocznie, nie później jednak niż w terminie tygodnia od dnia jego wpływu do sądu, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej. Jeżeli ustawa przewiduje rozpoznanie wniosku na rozprawie, należy ją wyznaczyć tak, aby rozprawa mogła odbyć się w terminie miesięcznym od dnia wpływu wniosku.

  Niestety, w praktyce termin siedmiodniowy najczęściej nie jest dotrzymywany. Niekiedy zdarza się, że trzeba interweniować w sądzie i prosić o rozstrzygnięcie w tym zakresie. Z uwagi na ilość spraw toczących się w sądach, w szczególności w aglomeracji warszawskiej, w każdej sprawie niewątpliwie trzeba wykonać dodatkowe czynności, aby uzyskać pożądany rezultat.

  Więcej: Nie mam kontaktu z dzieckiem

  Ile kosztuje wniosek o zabezpieczenie kontaktów?

  Opłata również uzależniona jest od sytuacji w jakiej się znajdujemy. Jeżeli nigdy nie zawarliśmy związku małżeńskiego i jesteśmy w relacji partnerskiej, wówczas składa się wniosek o ustalenie kontaktów do sądu rejonowego. Wtedy też opłata od udzielenia zabezpieczenia wynosi 100 zł.

  Sytuacja wygląda inaczej, kiedy składamy wniosek o udzielenie zabezpieczenia w sprawie o rozwód. Wówczas uiszczamy tylko kwotę za złożenie pozwu w wysokości 600 zł. Nie ma konieczności składania dodatkowych opłat za wniosek o udzielenie zabezpieczenia. Zupełnie też inaczej sytuacja wygląda, kiedy składamy odpowiedź na pozew – wówczas opłatę od wniosku należy uiścić.

   

  Sprawdź, dlaczego warto nas wybrać -> Opinie klientów o kancelarii ⭐⭐⭐⭐⭐ 5/5. 

  Z poważaniem,

  Adwokat Marta Wnuk

  ✅ Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

  ☎ tel.: +48691512933

  ???? e-mail: kontakt@adwokatwnuk.pl

  Zadzwoń do Adwokata