Wynajęcie mieszkania przez żonę. Jeżeli żona wyprowadza się z dziećmi i planuje wynająć mieszkanie, wówczas w kosztach utrzymania dzieci liczy się koszt najmu.

Co zrobić, gdy Twoja żona decyduje się wyprowadzić z dziećmi i planuje wynająć mieszkanie? Sytuacja ta może rodzić wiele pytań. Niewątpliwie potrzebne jest spokojne i odpowiedzialne podejście. Oto kilka kroków, które można podjąć w takiej sytuacji.

Rozmowa i komunikacja

Wiele małżeństw będących w konflikcie okołorozwodowym nagrywa rozmowy, aby później wykorzystać je przeciwko drugiej stronie. Ważne jest, aby utrzymać otwartą i spokojną komunikację z żoną. Spróbujcie omówić powody, które skłoniły ją do tej decyzji, i zrozumieć jej potrzeby oraz obawy. Niekiedy już na tym etapie warto zwrócić się o pomoc do prawnika.

Dobro małoletnich dzieci

Zawsze powołuj się na dobro dzieci. Jeśli macie dzieci, to ich dobro i bezpieczeństwo powinny być priorytetem. Rozważcie, jak najlepiej zorganizować opiekę nad dziećmi, aby zapewnić im stabilność i poczucie bezpieczeństwa. Możecie wspólnie ustalić harmonogram opieki i podział obowiązków wobec dzieci. Wówczas można przygotować porozumienie w tym zakresie. 

Więcej: Ustalenie opieki nad dzieckiem

Pieniądze 

Kwestie finansowe bardzo dzielą ludzi. Przygotowanie finansowe przy rozwodzie jest niezwykle ważne. Jeśli żona opuszcza dom, warto wspólnie omówić kwestie finansowe, takie jak alimenty czy podział majątku. Przygotujcie się na zmiany w budżecie i zaplanujcie, jakie kroki trzeba podjąć w tej kwestii.

Umowa najmu. Jeżeli dzieci będą z żoną, pamiętaj, że w ramach alimentów możesz partycypować w kosztach najmu.

Przygotowanie dowodów

Zachowuj dokumentację dotyczącą wszelkich umów, rozmów i korespondencji związanych z procesem rozwodu i wyprowadzką żony. To może być przydatne w przyszłości, jeśli pojawią się spory lub konflikty.

Konsultacja z prawnikiem: Jeśli sytuacja wymaga uregulowania kwestii prawnych, takich jak alimenty, podział majątku lub prawa do mieszkania, warto skonsultować się z prawnikiem rodzinnym. Prawnik może pomóc w uzgodnieniu umowy rozwodowej i uregulowaniu wszelkich kwestii prawnych.

Adwokat

Adwokat Marta Wnuk

Potrzebujesz pomocy? -> Kontakt

Wynajem mieszkania przez żonę a alimenty 

Dla przykładu, jeżeli w mieszkaniu mieszkają trzy osoby (matka z dwójką dzieci), wówczas wyznaczając koszt utrzymania każdego dziecka, sąd bierze pod uwagę jedną trzecią kosztu utrzymania mieszkania. Wlicza się w to czynsz oraz koszt najmu, a także koszty związane z utrzymaniem mieszkania. Mogą być to opłaty abonamentowe czy koszty energii.

Najważniejsza jest tabelka kosztów utrzymania dziecka. Gdy dzieci będą z matką, koszty związane z mieszkaniem wliczają się do kosztów utrzymania dziecka.

Jeżeli kobieta zwróci się do sądu z wnioskiem o zabezpieczenie alimentów na czas trwania postępowania, wówczas ma bardzo duże szanse na to, że te alimenty zostaną zasądzone w trybie zabezpieczenia. Sąd orzeka to w formie postanowienia. Jest to instytucja, która ma na celu szybsze rozstrzygnięcie sprawy i wydanie rozstrzygnięcia we wskazanym zakresie. Takie postanowienie jest wykonalne z dniem wydania postanowienia.

Wynajęcie mieszkania przez żonę i zabranie dzieci

Jeżeli strony walczą o dzieci, sąd najczęściej wyznacza rozprawę. Jeśli zarówno jedna jak i druga strona wnosi o udzielenie zabezpieczenia, sąd najczęściej albo oddala oba wnioski o zabezpieczenie, albo w trybie pilnym wyznacza rozprawę, aby zapoznać się z sytuacją.

Tak naprawdę jest to bardzo trudna sytuacja, albowiem matka ma przewagę tylko i wyłącznie dlatego, że jest matką.

Jeżeli dzieci są małe, to sąd bardzo często w trybie zabezpieczenia ustanawia miejsca zamieszkania dzieci przy matce i czeka aż zespół sądowych specjalistów wyda opinię. Spór o dzieci rozstrzyga się na podstawie opinii biegłych specjalistów, którzy uwzględniając dobro małoletnich dzieci stwierdzą, gdzie powinny być dzieci. Jeżeli konieczna jest wyprowadzka i wynajęcie mieszkania, wówczas na ten czas mogą być również zabezpieczone alimenty. Oznacza to, że również będzie ojciec ponosił koszty związane z najmem mieszkania.

Sąd wyznacza rozprawę, aby poznać stanowisko stron i zapoznać się z sytuacją rodzinną. W zakresie rozprawy ważne jest, na czym Sąd będzie się skupiał. Jeżeli między stronami jest „wojna” o dzieci, sąd będzie skupiał się na obszarze związanym z dziećmi.

 

Z poważaniem,

Adwokat Marta Wnuk

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48691512933

e-mail: kontakt@adwokatwnuk.pl

Zadzwoń do Adwokata