Zabezpieczenie alimentów – Co dalej
Zabezpieczenie alimentów
Zabezpieczenie alimentów. Co robić ?Dostałeś postanowienie o zabezpieczeniu ? To za dużo dla ciebie ?
Konkretnie, na postanowienie służy ci zażalenie.
Przed nowelizacja z listopada 2019r. Opłata sądowa od zażalenia wynosi 30 zł.
A teraz jest inaczej !!!!! Uwaga
W związku z tym uważnie przeczytaj poniżej.
Należy pamiętać, że złożenie zażalenia na postanowienie o zabezpieczeniu alimentów nie wstrzymuje wykonalności tego postanowienia.
Zabezpieczenie alimentów – złóż wniosek o uzasadnienie
Pisemne uzasadnienie za 100 zł
Omawiany przepis to nowy art. 25b u.k.s.c., zgodnie z którym
1. Opłatę stałą w kwocie 100 złotych pobiera się od wniosku o doręczenie orzeczenia albo zarządzenia z uzasadnieniem zgłoszonego w terminie tygodnia od dnia ogłoszenia albo doręczenia tego orzeczenia albo zarządzenia.
Ponad wszystko – Ważny wyrok ! Sąd Apelacyjny w Gdańsku w wyroku z dnia 4 grudnia 1995 roku (sygn. akt I ACr 850/95). W sytuacji, gdy sprawa o alimenty trwa już dłuższy czas, za uzasadnione uznać należy zabezpieczenie pełnych środków utrzymania uprawnionego do alimentów. Taka sytuacja nie doprowadza do narastania zaległości egzekucyjnych, a pozwany ma przewidywalną sytuację w procesie, gdy dostosuje się do postanowienia o zabezpieczeniu.
Zabezpieczenie alimentów – Należy składać zażalenie
Ile to kosztuje ?
Zgodnie z art. 25b u.k.s.c. – W przypadku wniesienia środka zaskarżenia opłatę uiszczoną od wniosku o doręczenie orzeczenia albo zarządzenia z uzasadnieniem zalicza się na poczet opłaty od środka zaskarżenia. Ewentualna nadwyżka nie podlega zwrotowi.
Czy wyrok czy postanowienie ta sama opłata. Tak, nie odróżnia się wysokości opłaty od wniosku o uzasadnienie wyroku, czy też postanowienia albo zarządzenia, które podlega uzasadnieniu.
Zabezpieczenie alimentów
Reasumując, wniosek o uzasadnienie zawsze 100 złotych .
Zabezpieczenie alimentów – zanim zaskarżysz musisz mieć uzasadnienie
Jaki termin ? – 7 dni
§ 1. Pisemne uzasadnienie wyroku sporządza się na wniosek strony o doręczenie wyroku z uzasadnieniem zgłoszony w terminie tygodnia od dnia ogłoszenia wyroku.
Zabezpieczenie alimentów
Sąd wydał postanowienie na rozprawie? Wtedy jest inaczej ?
Reasumując, Termin do wniesienia zażalenia na postanowienie sądu o zabezpieczeniu alimentów wydane na rozprawie liczy się – jeżeli strona nie zażądała doręczenia postanowienia – od dnia jego ogłoszenia (art. 394 § 2 w związku z art. 13 § 2 k.p.c).
Innymi słowy, należy wnosisz o uzasadnienie i walczyć.
Więcej informacji :
Alimenty; co musi wiedzieć każdy ojciec
0 Komentarzy