Negocjacje rozwodowe

Negocjacje rozwodowe są jednym z moich ulubionych obszarów związanych z rozwodem. Dlaczego? Dzięki negocjacjom niekiedy jesteśmy w stanie osiągnąć więcej niż nam się wydaje. Większość ludzi myśli, że w sądzie jest sprawiedliwość i z pewnością wszyscy będą chcieli ich wysłuchać. Przygotowują się na prawdziwą wojnę. Wymiar sprawiedliwości jednak zaskakuje – okazuje się, że sąd przewidział na rozprawę tylko 15 minut, a kolejny termin będzie za rok… Jako prawnik wiem, że dzięki negocjacjom w sprawach rodzinnych możemy naprawdę wiele zyskać.

Aby w ogóle podejść do negocjacji rozwodowej, trzeba w pierwszej kolejności określić nasz cel – to właśnie od tego rozpoczynam wszelkie rozmowy z moimi klientami. Niezwykle ważny jest również cel drugiej strony. Dopiero mając określone cele dwóch stron, możemy przejść do kwestii związanej z negocjacjami.

Negocjacje rozwodowe to nic innego jak ustalanie warunków rozwodu i podziału majątku. Uważam, że podział majątku jest jednym z kluczowych elementów negocjacji rozwodowych, gdyż kształtuje on naszą przyszłość.

Rozwód za porozumieniem stron

W przypadku pytań i wątpliwości zapraszam na konsultację LINK KONSULTACJA – Kalendarz 

Negocjacje rozwodowe – Jak się zachować?

Moje autorskie rady

  1. Pozwól mówić drugiej stronie.
  2. Kiedy ktoś wybucha – zadawaj pytania. Twój przeciwnik będzie odpowiadał na pytania, aż w pewnym momencie poczuje się zmęczony.
  3. Przenieś się myślami na turecki bazar. Sprzedawcy zawyżają cenę, aby mieć z czego spuścić, klienci zaniżają ofertę ponieważ są przekonani, że cena jest zawyżona… Negocjacje zacznij od wyższego celu.
  4. Rozbij negocjacje na kilka kwestii – tj. rozwód, sprawy związane z dzieckiem, majątkiem.
  5. Ciesz się z osiągnięcia małego sukcesu.
  6. Przedstaw plan A – porozumienie, i plan B – wojnę.

Negocjacje rozwodowe a podział majątku

Przy planowaniu rozwodu nie możemy pominąć kwestii związanych z majątkiem.

Sąd okręgowy, czyli sąd rozwodowy, raczej nie zajmuje się sprawami związanymi z majątkiem. Na pewno nie w przypadku pojawienia się spornych kwestii. Na życzenie stron może takiego podziału dokonać, ale tylko w sytuacji gdy wszystkie okoliczności są jasne. Niemniej jednak jeszcze przed rozwodem można dokonać podziału w formie umowy u notariusza. Zachęcam Państwa, aby podczas negocjacji rozwodowych ustalić wszelkie kwestie związane z majątkiem i dokonać podziału jeszcze przed rozwodem.

Przy sprawach rozwodowych bardzo często obie strony mają do siebie jakieś żale i obiekcje. Na przykład kobiety często stoją na stanowisku: „Nie dam mu rozwodu, bo nie wiem, co z mieszkaniem. Co zrobię, jeśli mnie wyrzuci?”.

Podział majątku w sprawie o rozwód

Chcesz umówić się na spotkanie – Zapraszam  – Kalendarz online 

Etapy negocjacji 

Zatem pierwszy etap negocjacji rozwodowych to sprecyzowanie celów. Kolejny krok – pełnomocnik, mając na uwadze ustalony cel, powinien ułożyć strategię, którą będzie można przedstawić drugiej stronie.

Uważam, że negocjacji nie powinno się prowadzić tylko i wyłącznie z jednym pełnomocnikiem – każda strona powinna być reprezentowana przez osobę, która będzie wiedziała, jak zabezpieczyć interesy swojego mocodawcy.

Trzecią istotną kwestią jest omówienie zagrożeń i korzyści danej strategii. Innymi słowy, jest to analiza prawna tego, co daje nam dana strategia, wskazanie jej plusów i minusów. Niekiedy ciężko jest prowadzić negocjacje z osobami, które nie są świadome zagrożeń. Nikt nie lubi podpisywać umów z drobnym druczkiem, które decydują o przyszłym życiu. Rolą prawnika jest wytłumaczenie, jak wygląda strategia ze wszystkimi jej wadami i zaletami.

Krok numer cztery – wspólna rozmowa. Jest to niezwykle ważny etap, ponieważ przy przedstawieniu planu można poznać argumenty drugiej strony. Oczywiście do tanga trzeba dwojga i niekiedy małżonkowie nie chcą współpracować. Uważam, że jest to błąd. W mojej ocenie negocjacje przy rozwodzie to jedno z najlepszych rozwiązań. Dzięki temu, że zostaną spełnione życzenia dwóch stron, będziecie mogli szybko zakończyć związek małżeński i uniknąć wieloletniej batalii przed sądem.

Moim zdaniem wybór jednego pełnomocnika do negocjacji z obiema stornami nie jest najlepszym pomysłem. Tak też jest w sądzie – można być pełnomocnikiem tylko jednej strony ze względu na konflikt interesów. Jeżeli natomiast sprawa zostaje skierowana do mediacji, wówczas to właśnie mediator powinien zabezpieczyć interesy obydwu stron.

Więcej:

Jakie są najważniejsze rzeczy przy rozwodzie?

 

Z poważaniem, 

Adwokat Marta Wnuk

 

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48691512933

e-mail: kontakt@adwokatwnuk.pl

Zadzwoń do Adwokata