Specjalizacje. Nazywam się Marta Wnuk, jestem adwokatem i specjalizuję się w prawie rodzinnym. Skoro tu jesteś, zapewne zastanawiasz się, jak wygląda rozwód i jak się do niego przygotować. Co zrobić? Przede wszystkim w pierwszej kolejności trzeba napisać pozew o rozwód.

Pozew – trudny dokument

Sporządzenie pozwu o rozwód może ci się wydawać całkiem proste. Jednakże w praktyce tak nie jest. Ewentualne błędy mogą mieć bardzo negatywne skutki na przyszłość. Przede wszystkim musisz być świadomy każdego zapisu, który został tam sformułowany. Nie korzystaj ze wzorów w internecie. Powierz sprawę profesjonaliście.

Wysokość alimentów – Specjalizacje

Alimenty to nie prezent, więc muszą być prawidłowo wyliczone. To znaczy wyliczone zgodnie z tym, jaki jest koszt utrzymania dziecka.

Nie możesz iść na rozwód nieprzygotowany. Odpowiedź na pozew o rozwód jest bardzo ważna, albowiem musisz być świadomy zapisów, które są tam skonstruowane. Pierwsze rzecz – czy rozwód będzie z orzeczeniem o winie czy odstępujesz od orzekania o winie? A może ty chciałbyś ugodowy rozwód, ale twoja żona nie? Tak, odpowiedź na pozew o rozwód jest bardzo ważna, albowiem w przypadku błędnego określenia swoich żądań wyrok może być dla ciebie niekorzystny. W szczególności, kiedy w grę wchodzą sporne rzeczy, takie jak wysokość alimentów. Czy w ogóle należy odpisać na pozew o rozwód? Oczywiście, że tak.

 

CHCESZ WIĘCEJ DOWIEDZIEĆ SIĘ O ROZWODZIE – ZAPRASZAM NA FILM – KLIKNIJ

Rozwód z winy czy bez? Specjalizacje

Jeżeli nie odpowiesz w zakresie wysokości świadczenia alimentacyjnego, możesz się spodziewać, że sąd określi jego wysokość zgodnie z żądaniem powódki, czyli żony. Rozwód to trudny czas i ja to rozumiem, jednak musisz zadbać o interesy i zabezpieczyć kwestie finansowe. Oczywiście może być to rozwód bez orzekania o winie i wówczas cała procedura będzie szybsza, ale wszystko zależy, czy są inne kwestie sporne. Dla przykładu Ty chcesz, aby alimenty były w wysokości 1000 zł, zaś żona chce 5000 zł. Jeżeli nie odpowiesz właściwie na żądanie, możesz liczyć się z tym, że sąd będzie bliższy temu, co mówi żona, albowiem nie ma od Ciebie stanowiska zwrotnego.

Problem jest wtedy, kiedy jedna ze stron żąda wyłącznej winy małżonka, tj. rozwód z wyłącznej winy małżonka. Wtedy też trzeba walczyć, aby ten rozwód się tak nie skończył. Co zrobić? Przede wszystkim wnosić, iż wyłączną winę właśnie ponosi druga strona albo ewentualnie znosić o rozwód z winy obu stron. Ja osobiście nie lubię hipokryzji i hipokryzji nie lubi również sąd. Dlatego jeżeli ty nawet zawiniłeś, to uważam, że rozsądnym będzie wnoszenie rozwodu z winy obu stron. Jeżeli masz problem, to w pierwszej kolejności zapisz się na konsultację rozwodową.

Jak wygląda konsultacja rozwodowa?

Podczas konsultacji rozwodowej będziesz mógł krok po kroku przeanalizować swoją sytuację. Poznasz wtedy, jakie są możliwości rozwodu bez orzekania o winie, jakie są konsekwencje rozwodu z wyłącznej winy małżonka, co zrobić z kontaktami, jak określić władzę rodzicielską. Często też powstaje inny problem, a mianowicie Niebieska Karta. Jest to procedura, w której okazuje się, że jesteś winny i oskarżają cię o to, że znęcałeś się nad rodziną. Musisz się do tego profesjonalnie przygotować. Kolejna istotna kwestia to opieka naprzemienna. Często mężczyźni zastanawiają się, czy mają szanse na opiekę naprzemienną.

Analiza prawna

Podczas konsultacji rozwodowej przeprowadzimy krok po kroku analizę, aby stwierdzić, czy jest szansa na opiekę naprzemienną. Jeżeli w rodzinie dochodzi do przemocy, czy to fizycznej, czy psychicznej, to uciekaj, żeby uniknąć oskarżenia o znęcanie z artykułu 207 Kodeksu karnego. Wtedy też czeka cię sprawa karna. Uważam, że jest to bardzo poważna sprawa i trzeba się przed tym zabezpieczyć, albowiem widziałam wiele spraw, w których mężczyźni zostali skazani. A co w zakresie dzieci?

Ograniczenie władzy rodzicielskiej a pozbawienie praw rodzicielskich

Czy słyszałeś kiedyś o ograniczeniu władzy rodzicielskiej albo pozbawieniu praw rodzicielskich? W mojej ocenie często jest to wykorzystywane jako szantaż. W większości spraw nie ma szans na pozbawienie praw rodzicielskich. A co z ograniczeniem władzy rodzicielskiej? Musisz przede wszystkim znać definicję, a dopiero później o tym mówić. Mam wrażenie, że kobiety często nie wiedzą, o czym mówią i używają terminów prawniczych bez ich znajomości.

 

 “Artykuł na onet.pl, gdzie opowiadam o alienacji rodzicielskiej – zachęcam do lektury! https://kobieta.onet.pl/stop-alienacji-rodzicielskiej-w-kilkunastu-miastach-polski-zawisly-billboardy/xk9jntj “

Podział majątku

Jak nie wiesz, o co chodzi, to najczęściej chodzi o pieniądze. W sprawach rozwodowych jest to klasyk sam w sobie. W takich sytuacjach istotne jest, jak wygląda twoja sytuacja materialna. To właśnie dlatego niekiedy nie da się dogadać z drugą stroną, albowiem wszystko rozgrywa się o pieniądze. Kto da więcej? Jak ułożycie sobie dalszy etap życia?

Oczywiście, rozwód sam w sobie nie przysparza tyle problemów, co kwestie związane z podziałem majątku. Zatem istotne jest znalezienie specjalisty od podziału majątku. Są to jedne z trudniejszych spraw.

Podział majątku może być ugodowy. Najlepiej dokonać go w formie aktu notarialnego u notariusza. Bez wątpienia oszczędzi to dużo nerwów. Jednakże konieczne jest spełnienie jednego istotnego warunku – zgody. Musicie być państwo wtedy zgodni i zgodnie postanowić, jak rozdzielacie majątek. Jeżeli natomiast zgody nie ma, jest problem.

Sposób podziału majątku Specjalizacje

Tak, należy wówczas składać odpowiedni wniosek do Sądu Rejonowego, w którym zostanie określony sposób podziału waszego majątku. Bardzo często dochodzi do spraw w Sądzie Rejonowym, albowiem strony nie mogą się w tym obszarze zgodzić. Niestety postępowania tego charakteru trwają kilka lat i są trudne, a zatem na pewno potrzebujesz profesjonalnej pomocy w zakresie związanym z podziałem majątku. Są to twoje pieniądze, wobec czego należy dbać o każdą złotówkę.

Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Sprawy o podział majątku są niezwykle trudne. Nie zawsze uda się znaleźć kompromis, ale zawsze warto próbować. Jestem po to, żeby ci pomóc.

 

Jak mogę Ci pomóc?

W przypadku pytań i wątpliwości zapraszam na konsultację LINK KONSULTACJA – Kalendarz 

Czy przy sprawie rozwodowej warto walczyć?

Tak jak wspominałam w poprzednich wpisach, przy rozwodzie trzeba zabezpieczyć interesy zarówno swoje, jak i najbliższych. W dzisiejszym artykule rozważmy jednak, czy warto robić to za wszelką cenę. O tym, jakie mogą być skutki tej nierównej walki, przeczytasz poniżej.

Jakie są możliwości rozwodu?

Oczywiście, zawsze mamy wybór. Możemy rozwiązać swoje małżeństwo ugodowo, czyli bez orzekania o winie albo walczyć o jej orzeczenie. Wówczas Sąd uzna, że jeden z małżonków jest wyłącznie winny rozpadowi. Może również zdarzyć się sytuacja, w której Sąd orzeknie, iż winę za rozkład pożycia małżeńskiego ponoszą dwie strony. Wszystko zależy od tego, w jakim stylu chcemy zakończyć nasze małżeństwo.

Kiedy Sąd orzeka ugodowy rozwód? – Specjalizacje

Rozwód bez orzekania o winie może być orzeczony tylko wtedy, kiedy dwie strony tego pragną. Zatem dwie strony muszą wyrazić zgodę. Jeżeli któryś z małżonków będzie chciał walczyć, sąd będzie orzekał o winie. Sąd zobowiązany jest ustalić wówczas, kto poniósł winę za rozpad pożycia małżeńskiego.

Czy możliwy jest szybki rozwód? – Specjalizacje

Oczywiście, że jest możliwy, ale tylko pod jednym warunkiem – małżonkowie nie mają żadnego konfliktu. Jeżeli walczą między sobą o winę, wysokość alimentów albo też opiekę nad dziećmi, wówczas stanowi to duży problem. Sąd przeprowadza wtedy postępowanie dowodowe, aby ustalić, kto poniósł winę za rozpad pożycia w małżeństwie.

Jakie dowody należy przedstawić w sprawie o rozwód? 

Często zdarza się tak, że mówimy: „przegraliśmy sprawę w sądzie”. Dlaczego? Okazuje się, że nie przedstawiliśmy Sądowi wystarczających dowodów na poparcie swoich słów. To bardzo ważne, bo musimy wiedzieć, że skład sędziowski orzeka na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego w sprawie. Jeżeli nie dostarczymy do sprawy wystarczających dowodów, wówczas pewne okoliczności mogą nie zostać uwzględnione. Powód? Według sądu ich nie udowodniliśmy. W każdej sprawie o rozwód sąd zarządza przeprowadzenie dowodu z przesłuchania stron. Czasem jest to  jednak niewystarczające. Zwłaszcza kiedy po drugiej stronie jest osoba, która zawsze odwraca kota ogonem i przerzuca całą winę na nas. Jeżeli mamy kontakt z manipulantem, możemy wygrać sprawę tylko wtedy, kiedy dostarczymy mocne dowody.

Sąd jest zobowiązany przeprowadzić postępowanie dowodowe, nawet jeśli druga strona przyzna rację oponentowi procesowemu. Musisz jednak wiedzieć, że sąd nie będzie biegał po okolicy i sprawdzał, czy faktycznie twój mąż ma kochankę. 

Na czym polega zasada dowodzenia w sprawie?

W sprawie o rozwód obowiązuje zasada dowodzenia. W jej myśl, ciężar udowodnienia faktów mających istotne znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy, spoczywa na stronie, która z tych faktów wywodzi skutki prawne. 

Detektyw i nagrania jako dowód w sprawie – czy to legalne? Specjalizacje

Popularnym dowodem zgłaszanym przez stronę jest dowód w postaci nagrań audio bądź wideo, które mają na celu dowieść winę jednego z małżonków. Nie zawsze taki dowód jest dopuszczany w sprawie. Dlaczego? Musimy pamiętać, że potajemne nagranie prywatnej rozmowy i udostępnienie jej sądowi może naruszać dobra osobiste rozmówcy. Dobrze się zastanów, nim taki materiał dołączysz. Po pierwsze – sąd może go oddalić. W najgorszym jednak wypadku za takie nagranie czeka Cię osobne, karne postępowanie.

Chcesz umówić się na spotkanie – Zapraszam  – Kalendarz online 

Z poważaniem,

Adwokat Marta Wnuk

tel.: +48691512933

e-mail: kontakt@adwokatwnuk.pl

 

 

Zadzwoń do Adwokata