Mieszkaliście razem w  Piasecznie bądź w okolicach -> http://bip.piaseczno.eu. A może ty teraz mieszkasz tutaj… ? Twój rozwód będzie w Warszawie zaś sprawy takie jak rozdzielność majątkowa będzie w Piasecznie -Dane Sądu Sąd Rejonowy w Piasecznie
ul. Kościuszki 14
05-500 Piaseczno 
I Wydział Cywilny rozpoznaje sprawy z zakresu prawa cywilnego z obszaru właściwości Sądu dla gmin:

Góra Kalwaria, Konstancin-Jeziorna, Lesznowola, Piaseczno i Prażmów. 

Jeżeli czeka Cię rozwód to przygotuj się, że czeka Cię on w Warszawie w Sądzie Okręgowym ->

https://bip.warszawa.so.gov.pl. Moja kancelaria mieści się niedaleko Sądu. 

Zacznijmy od początku, rozwód i mężczyzna. Czy jest różnica między kobietami a mężczyznami przy rozwodzie?

Rozwód w Piasecznie i w Warszawie – jak to wygląda?

Często mężczyźni nie są gotowi do rozwodu-  kobiety tak. To one częściej składają pozew o rozwód.  Często o tym mówi, że kobiety często wygrywają sprawy rozwodowe z uwagi na fakt, iż są lepiej przygotowane. Tak ponieważ dobrze zbierają dowody i planują rozwód.

Pozew o rozwód jest bardzo dobrze przygotowany. Kobiety nie chcą zostać oszukane stąd też planują i przygotowują się do rozwodu, zbierają dowody oraz materiał dowodowy, który przedstawi męża w złym świetle.

Przy rozwodzie mężczyźni popełniają bardzo dużo błędów przede wszystkim to, iż wchodzą w rozpoczęcie nowej relacji jeszcze przed formalnym uregulowaniem kwestii związanych z rozwodem. 

Dlatego też uważam, że niektórzy mężczyźni nie powinni czekać z podjęciem decyzji o rozwodzie ani też nie czekać na dzień, kiedy przyjdzie do nich pozew tylko wziąć sprawy w swoje ręce. 

Rozwód i nowa kobieta

Mężczyźni popełniają błąd poprzez wchodzenie w nowy nieformalny związek przed za zainicjowanie postępowania rozwodowego. Wtedy też ten fakt jest wykorzystywany przez kobiety –  powołują się na to iż mężczyzna ją zdradzał. 

Oczywiście kwestia co do zasady winy nie ma znaczenia do innych kwestii związanych z dzieckiem bądź z kwestią związaną z majątkiem jednak że musimy pamiętać iż w skład orzekający to też ludzie a zatem patrzą na naszą sytuację w jakiej się znaleźliśmy. 

Odpowiedz sobie sam jako mężczyzna czy lepiej przedstawić się przed sądem jako mężczyzna który już związane jest z nową kobietą i zostawił rodzinę czy lepiej uregulować najpierw kwestie związane z rozwiązanie małżeństwa a dopiero wtedy wchodzić w relacje?

Czytaj więcej: Rozwód z orzeczeniem o winie – jakie są konsekwencje?

Warto zasięgnać opinii adwokata od rozwodów

Oczywiście musimy znaleźć rozwiązanie. Dlatego też warto skonsultować się z adwokatem do spraw rozwodowych, wybrać dobrą kancelarię do spraw rodzinnych i umówić się na konsultację prawną gdzie podczas konsultacji Prawnik do spraw rozwodowych przedstawi ci zagrożenia jakie mogą wystąpić przy sprawie rozwodowej. Tak jest to bardzo ważne i może się tak zdarzyć, że unikniesz pewnych błędów. 

Jak wygląda rozwód w praktyce?

Mężczyźni dosyć często zbyt pochopnie podejmują decyzje albo godzą się na to że wezmę na siebie winę albo chcą przepisywać szybko Majątek, wierzę w to że uda się porozumieć z żoną jednakże w praktyce tak nie wygląda.

Nagle, żona zmienia zdanie zaś mężczyzna zostaje w sytuacji w której nie sądził że będzie. Okazuje się że wszystkie twierdzenia które wcześniej obiecywała żona nie pokrywają się w rzeczywistości. Dla przykładu mówiła, że zrzeknie się alimentów pod warunkiem że przepisze i zostawi dla mnie i dla dzieci dom.

Kiedy to mężczyzna przepisał dom oczywiście że ona wyparła się i stwierdziła, że nic takiego nie miało miejsca. Dlatego też warto skonsultować się z pełnomocnikiem, który ma trochę większe doświadczenie niż te z uwagi na fakt, iż kilkadziesiąt takich rozwodów przeprowadził. 

Ja osobiście mogę powiedzieć, że dopiero po 50 sprawach rozwodowych i jestem w stanie przewidzieć pewne niebezpieczeństwa przy rozwodzie. Ja i moja Kancelaria specjalizujemy się w sprawach rozwodowych i wiemy że pewne ruchy trzeba przewidzieć. 

Nie prowadzę statystyk, poza tym ciężko mi powiedzieć, ile rocznie prowadzę spraw o rozwód jednakże myślę że około 100 osób trafia do mnie rocznie z różnymi problemami związanymi z sprawami rozwodowymi i dzięki temu jestem w stanie przewidzieć co może się zdarzyć. 

Zauważyłam po kilku latach pracy jako adwokat specjalizujący się w sprawach rodzinnych, że jeżeli chodzi o kwestie związane z prawem rodzinnym kwestie związane z rozwodem, z dziećmi jestem przewidzieć w stanie przewidzieć pewne ruchy. Zauważyłam też że kiedy przychodzi do mnie klient to gdybyś zdarzyło mu się jakieś kłamstwo jestem w stanie szybko to wyłapać. Dlatego zawsze proszę moich klientów o szczerość. 

Pamiętajmy, iż adwokat jest zawodem gdzie jest zobligowany do tajemnicy adwokackiej stąd też nie martw się że informacje zostaną przekazane.

Rozwód z winy męża a alimenty na żonę.

Często mężczyźni popełniają ten błąd, że wchodzą w relacje z nową osobą i wtedy jest ten fakt uznany za zdradę małżeńską. Jeżeli sąd przepisze wyłączną winę mężczyźnie, który dopuścił się zdrady zaś uzna żonę za niewinną to musisz wiedzieć, że żona może dochodzić wtedy alimentów. 

I tutaj są sytuacje dość powszechne. Zdarzają się sytuacje, że żona uda przed sądem ofiarę i stwierdzi, że została bardzo skrzywdzona przez to co zdarzyło się w życiu i związku z tym żąda alimentów od ciebie na swoją rzecz z uwagi na to, że stan Majątkowy jej się pogorszył. 

Musimy pamiętać, iż taki obowiązek alimentacyjny może istnieć niemal do końca życia. Musimy wiedzieć, że w praktyce – kiedy małżonkowie mieszkają razem i prowadzą wspólnie dom to uzasadnienie przed sądem że nastąpił rozpad pożycia małżeńskiego – myślę że jest mało skuteczne. 

 Uważam, że nie tędy droga. Z pewnością trzeba ułożyć inną strategię rozwodową. 

Czytaj więcej: Nierówny podział majątku po rozwodzie

Pozew o rozwód – jak się do tego przygotować?

Decyzja o rozstaniu jest przemyślana?  To trzeba podjąć odpowiednie kroki. Należy opracować plan działania. Rozwód oznacza zazwyczaj duże zmiany, nawet decyzje, nawet czynności stąd też dla wszystkich jest to trudna decyzja. Ludzie uciekają przed podjęciem decyzji gdyż boję się przyszłości. Jednakże czasem taka decyzja jest nie do ominięcia i trzeba po prostu podjąć decyzję i iść do przodu. Jednakże podjęcie decyzji o rozwodzie kiedy są dzieci to nie Lada wyzwanie. Oprócz rozwodu należy uregulować kwestie związane z dziećmi, z kontaktami, z elementami.

Jakie przepisy normują kwestie związane z sprawami rozwodowymi?

  1. Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 1964 r. Nr 43, poz. 296)
  2. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 1964 r. Nr 9, poz. 59)
  3. Dekret z dnia 25 września 1945 r. – Prawo małżeńskie (Dz. U. z 1945 r. Nr 48, poz. 270)

Czy jest szansa by dziecko zostało z ojcem po rozwodzie? 

Musimy pamiętać, iż jest taka możliwość, że Sąd stwierdzi, iż miejscem pobytu małoletniego dziecka jest każdorazowe miejsce pobytu ojca. Wszystko zależy od stanu faktycznego sprawy a w szczególności od tego, gdzie na dany moment przebywa dziecko. 

A zatem trzeba dopilnować, aby w stanie faktycznym dziecko przebywało z tą osobą, z którą chce  zostać. Jeżeli będzie taka sytuacja, że będziemy walczyć przez sądem o dziecko a dziecko będzie przebywać cały czas z drugą stroną to uważam że Sąd nie zmieni radykalnie miejsca pobytu małoletniego dziecka. 

W takich sytuacjach możemy spodziewać się iż miejsce pobytu małoletniego dziecka zostanie określone tam gdzie dziecko przebywa. Sąd przede wszystkim opiera się na Opinii Sądowych Specjalistów, czyli kieruje rodziców do zespołu sądowych specjalistów gdzie osoby podlegają badaniu. 

W trybie przyśpieszonym jeszcze przed skierowaniem na badania OZSS Sąd może oprzeć się również na Opinii kuratora bądź prywatnej opinii psychologa bądź też na zeznaniach świadków. Dlatego materiał dowodowy w tym obszarze jest istotny.

A zatem warto do materiału dowodowego załączyć prywatną opinię psychologa która wskaże gdzie najlepiej jest dla dziecka żeby mieszkało. Musimy pamiętać, że dziecko zostanie wysłuchane jeżeli stwierdzi że chce mieszkać z tatą –  tak też najprawdopodobniej się stanie.

Czytaj więcej: Opieka naprzemienna a prawo do opieki na dzieckiem

Co robić, gdy dzieci nie chcą utrzymywać kontaktu z ojcem po rozwodzie?

„Odszedłem z domu córka nie chce mnie widzieć – A syn od czasu do czasu chcemy wiedzieć nie wiem co dalej robić….?”

W sytuacji kiedy dzieci nie chcą widzieć ojca – to doświadczają najczęściej konfliktu lojalnościowego i wybierają jednego rodzica drugiego odrzucają. 

Dlatego też w Pana sytuacji najprawdopodobniej ma miejsce konflikt lojalnościowy dzieci. W Takich sytuacjach Sądowi ciężko zadecydować za dzieci i zmusić dzieci do kontaktu. Dlatego Sąd preferuje stopniowe ocieplanie relacji. Najprawdopodobniej Sąd będzie dążył do tego aby z upływem czasu ocieplić wasze relacje. Skieruje państwa na badania rodzinne czyli OZSS podczas którego specjaliści  będą badać waszą sytuację rodzinną oraz będą lokalizować problem – Czyli będą ustalać dlaczego dzieci nie chcą się widzieć z ojcem

Jeżeli dzieci są starsze to Sąd nie może dzieci zmusić do kontaktu jednakże może wprowadzić instrumenty które ewentualnie zmobilizują do kontaktu.

W przypadku gdy jest duży konflikt o to, żeby ojciec spotykał się z dziećmi to sąd stara się w trakcie sprawy rozwodowej etapami ocieplić relacje. Dlatego też kontakty mogą się na początku odbywać w miejscu zamieszkania dzieci, albo pod obecność osób trzecich a dopiero później będą to szerokie kontakty. Chodzi o to, że jeżeli między stronami jest bardzo duży konflikt to Sąd nie ma innego wyjścia tylko musisz zrobić to stopniowo.

Czy rozwód z orzekaniem o winie ma wpływ na sprawę związaną z dziećmi? 

Co do zasady sąd rozdziela te dwie kwestie – jednakże praktyka pokazuje w niektórych sprawach – nie jest tak do końca. Dlaczego ? Dlatego że jeżeli Sąd zobaczy, że zachowania drugiej strony są nieprawidłowe to może mieć to wpływ na sytuację rodzicielską, wychowawczą dzieci. Wyobraź my sobie sytuację, że żona często pije alkohol, żona bije dzieci.

Żona wielokrotnie zdradziła, żona ma kochanka a mimo to chcemy rozwodu bez orzekania o winie i żeby dzieci zostały z matką? Wtedy sąd może powziąć wątpliwości czy dobro dziecka nie jest zagrożona. Dlatego też różne sytuacje mogą zdarzyć się w sprawie rozwodowej. I należy zachować w niniejszych sytuacjach perfekcjonizm i dbać o tą sprawę, aby zakończyła się pomyślnie dla nas.

Czytaj więcej: Rozwód z orzeczeniem o winie – jakie są konsekwencje?

Badanie zdolności psychicznych małżonki.

Chcę, aby Sąd przebadał moją żonę gdyż stwierdzam iż jest chora psychicznie. Często zastanawiamy się czy jest możliwość, aby sąd przebadał drugą stronę z uwagi na nasze wątpliwości co do tego czy osoba jest Zdrowa psychicznie. 

Sąd w takich sytuacjach zawsze pyta się na jaką okoliczność chcemy powołać biegłego psychiatrę? 

Najczęściej w badaniach uczestniczą dwie strony. Dlatego musimy pamiętać że sąd najprawdopodobniej skieruje nas do OZSS gdzie w składzie znajduje się Psychiatra psycholog pedagog którzy to badają sytuację i kompetencje wychowawcze rodziców. Musimy przy tym pamiętać że nie tylko zostanie przebadana żona jednakże również może być taka sytuacja że sąd od razu skieruje wniosek o badanie dwóch stron. 

Zdarzyło się również w mojej pracy i to niejednokrotnie że mężczyźni przychodzili i pytali co zrobić gdyż badania wyszły niekorzystnie  dla nich. Jak się okazywało to oni najpierw wszczynali propozycję aby sąd przebadał sytuację rodzinną. I okazało się, że mimo nieprawidłowości-  badania są korzystne dla żonę a  niekorzystne dla mężczyzn !

A może żona była dobrze do tego przygotowana?

Rozdzielność finansowa z żoną 

Zgodnie z art.52 §1 k.r.i.o. z ważnych powodów każdy z małżonków może żądać ustanowienia przez sąd rozdzielności majątkowej. W myśl § 2 cytowanego przepisu w wyjątkowych wypadkach sąd może ustanowić rozdzielność z dniem wcześniejszym niż dzień wytoczenia powództwa, w szczególności, jeżeli małżonkowie żyli w rozłączeniu. 

Istotne jest, iż orzeczenie o rozdzielności majątkowej z datą wsteczną jest dopuszczalne jedynie w razie zaistnienia ważnych ku temu powodów i tylko w wyjątkowych okolicznościach.

Rozdzielność – tak, ale muszą być ważne powody

Ustawodawca nie zdefiniował pojęcia ważnych powodów. Przyjmuje się – na ogół powszechnie – że przez ważne powody rozumie się takie okoliczności, które sprawiają, że w konkretnej sytuacji faktycznej wspólność majątkowa nie służy dobru drugiego z małżonków albo dobru założonej przez nich rodziny (zob. min. wyrok SN z dnia 20 czerwca 2000 roku, III CKN 287/00, Legalis nr 278453). Przy rozważeniu „ważnych powodów” takiego zniesienia Sąd musi rozważyć nie tylko interes rodziny, ale także ewentualność pokrzywdzenia tych wierzycieli każdego z małżonków, których należności powstały w okresie objętym wstecznym działaniem orzeczenia (zob. min wyrok SN z dnia 17 stycznia 1997 roku, II CKU 31/96, Prok. I Pr. – wkł. 1997/6/29).

Czytaj więcej: Żona chce rozwodu mojej winy.

Jak uzasadnić rozdzielność majątkową?

Jak mam uzasadnić pozew o rozdzielność ? Proszę o pomoc „Dalsze trwanie wspólności majątkowej małżeńskiej nie służy dobru rodziny. Strony od około dwóch lat –pozostają w separacji faktycznej, praktycznie ze sobą nie rozmawiają, każda z nich gospodaruje samodzielnie swoimi dochodami, małżonkowie nie konsultują ze sobą decyzji w kwestiach finansowych, nie mają wzajemnie wglądu w swoje finanse, nie uzgadniają większych, bardziej kosztownych zakupów, wreszcie pozostają w sporze co do tego, kto z nich i w jakim zakresie powinien ponosić koszty związane z utrzymaniem najistotniejszego składnika ich majątku – domu, w którym zamieszkują.

W praktyce kiedy można uzyskać rozdzielność?

Ważnym powodem uzasadniającym ustanowienie rozdzielności majątkowej może być faktyczne rozłączenie, małżonków, zwłaszcza o charakterze długotrwałym. W zasadzie bez znaczenia pozostaje przy tym ewentualne wystąpienie trwałego i zupełnego rozkładu pożycia oraz wina tego rozkładu. W odniesieniu do żądania ustanowienia rozdzielności majątkowej nie ma zastosowania zasada rekryminacji (art. 56 § 3 k.r.o.). 

Reasumując, zgodnie z art. 52 § 2 k.r.o. rozdzielność majątkowa powstaje z dniem oznaczonym w wyroku, który ją ustanawia. W wyjątkowych wypadkach sąd może ustanowić rozdzielność majątkową z dniem wcześniejszym niż dzień wytoczenia powództwa, w szczególności – tak jak w sprawie niniejszej – jeżeli małżonkowie żyli w rozłączeniu.

 

Zadzwoń do Adwokata