Rozwód Piaseczno – Adwokat Piaseczno Rozwód

Rozwód Piaseczno. Mieszkaliście razem w Piasecznie bądź w okolicach? A może Ty teraz tutaj mieszkasz? Twój rozwód będzie w Warszawie, zaś sprawy takie jak rozdzielność majątkowa będą w Piasecznie.

Dane Sądu:

Sąd Rejonowy w Piasecznie
ul. Kościuszki 14
05-500 Piaseczno 


I Wydział Cywilny rozpoznaje sprawy z zakresu prawa cywilnego z obszaru właściwości Sądu dla gmin:

Góra Kalwaria, Konstancin-Jeziorna, Lesznowola, Piaseczno i Prażmów. 

Rozwód Piaseczno

Jeśli mieszkasz w Piasecznie, Twój rozwód będzie miał miejsce w Sądzie Okręgowym w Warszawie ->

https://bip.warszawa.so.gov.pl. Moja kancelaria mieści się niedaleko Sądu. 

Rozwód w Piasecznie i w Warszawie – jak to wygląda?

Zacznijmy od początku. Czy jest różnica między kobietami a mężczyznami przy rozwodzie?

Często mężczyźni nie są gotowi do rozwodu, a kobiety tak. To one częściej składają pozew o rozwód.  Często mówię, że kobiety często wygrywają sprawy rozwodowe z uwagi na fakt, iż są lepiej przygotowane. Tak, ponieważ dobrze zbierają dowody i planują rozwód.

Pozew o rozwód jest bardzo dobrze przygotowany. Kobiety nie chcą zostać oszukane, stąd też planują i przygotowują się do rozwodu, zbierają dowody oraz materiał dowodowy, który przedstawi męża w złym świetle.

Przy rozwodzie mężczyźni popełniają bardzo dużo błędów. Przede wszystkim wchodzą w nową relację jeszcze przed formalnym uregulowaniem kwestii związanych z rozwodem. 

Dlatego też uważam, że niektórzy mężczyźni nie powinni czekać z podjęciem decyzji o rozwodzie ani też nie czekać na dzień, kiedy przyjdzie do nich pozew tylko wziąć sprawy w swoje ręce. 

Rozwód i nowa kobieta – Rozwód Piaseczno 

Mężczyźni popełniają błąd poprzez wchodzenie w nowy nieformalny związek przez zainicjowanie postępowania rozwodowego. Wtedy też ten fakt jest wykorzystywany przez kobiety –  powołują się na to, iż mężczyzna ją zdradzał. 

Oczywiście co do zasady kwestia winy nie ma znaczenia z innymi kwestiami związanymi z dzieckiem bądź z kwestią związaną z majątkiem, jednakże musimy pamiętać, iż skład orzekający to też ludzie, a zatem patrzą na sytuację, w jakiej się znaleźliśmy. 

Odpowiedz sobie sam czy lepiej przedstawić się przed sądem jako mężczyzna, który już jest z nową kobietą i zostawił rodzinę, czy lepiej uregulować najpierw kwestie związane z rozwiązaniem małżeństwa, a dopiero wtedy wchodzić w relację?

Czytaj więcej: Rozwód z orzeczeniem o winie – jakie są konsekwencje?

Warto zasięgnąć opinii adwokata od rozwodów

Oczywiście musimy znaleźć rozwiązanie. Dlatego też warto skonsultować się z adwokatem do spraw rozwodowych, wybrać dobrą kancelarię do spraw rodzinnych i umówić się na konsultację prawną. Podczas konsultacji prawnik do spraw rozwodowych przedstawi ci zagrożenia, jakie mogą wystąpić przy rozwodzie. Tak, jest to bardzo ważne i może się tak zdarzyć, że unikniesz pewnych błędów. 

Jak wygląda rozwód w praktyce? – Rozwód Piaseczno 

Mężczyźni dosyć często zbyt pochopnie podejmują decyzje albo godzą się na to, że wezmą na siebie winę, albo chcą przepisywać szybko majątek, wierząc, że uda się porozumieć z żoną, jednakże w praktyce tak to nie wygląda.

Nagle żona zmienia zdanie, zaś mężczyzna zostaje w sytuacji, w której nie sądził, że kiedykolwiek się znajdzie. Okazuje się, że wszystkie twierdzenia, które wcześniej obiecywała żona, nie pokrywają się z rzeczywistością. Dla przykładu mówiła, że zrzeknie się alimentów, pod warunkiem że przepisze i zostawi dla ciebie i dla dzieci dom.

Kiedy to mężczyzna przepisał dom, oczywiście ona się wyparła i stwierdziła, że nic takiego nie miało miejsca. Dlatego też warto skonsultować się z pełnomocnikiem, który ma trochę większe doświadczenie niż ty z uwagi na fakt, iż kilkadziesiąt takich rozwodów przeprowadził. 

Ja osobiście mogę powiedzieć, że dopiero po 50 sprawach rozwodowych jestem w stanie przewidzieć pewne niebezpieczeństwa przy rozwodzie. Ja i moja Kancelaria specjalizujemy się w sprawach rozwodowych i wiemy, że pewne ruchy trzeba przewidzieć. 

Nie prowadzę statystyk, poza tym ciężko mi powiedzieć, ile rocznie prowadzę spraw o rozwód, jednakże myślę, że około 100 osób rocznie trafia do mnie z różnymi problemami związanymi ze sprawami rozwodowymi. Dzięki temu jestem w stanie przewidzieć, co może się zdarzyć. 

Zauważyłam po kilku latach pracy jako adwokat specjalizujący się w sprawach rodzinnych, że jeżeli chodzi o kwestie związane z prawem rodzinnym, z rozwodem, czy z dziećmi, jestem w stanie przewidzieć pewne ruchy. Zauważyłam też, że kiedy przychodzi do mnie klient, to gdyby zdarzyło mu się jakieś kłamstwo, jestem w stanie szybko to wyłapać. Dlatego zawsze proszę moich klientów o szczerość. 

Pamiętajmy, iż adwokat jest zawodem, gdzie jest zobligowany do tajemnicy adwokackiej, stąd też nie martw się, że informacje zostaną przekazane.

Rozwód z winy męża a alimenty na żonę – Rozwód Piaseczno 

Często mężczyźni popełniają ten błąd, że wchodzą w relację z nową osobą. Wtedy ten fakt uznany jest za zdradę małżeńską. Jeżeli sąd przepisze wyłączną winę mężczyźnie, który dopuścił się zdrady, zaś uzna żonę za niewinną, to musisz wiedzieć, że żona może dochodzić wtedy alimentów. 

I tutaj te są sytuacje dość powszechne. Zdarza się, że żona uda przed sądem ofiarę i stwierdzi, że została bardzo skrzywdzona przez to, co zdarzyło się w życiu. W związku z tym żąda alimentów od ciebie na swoją rzecz z uwagi na to, że stan majątkowy jej się pogorszył. 

Musimy pamiętać, iż taki obowiązek alimentacyjny może istnieć niemal do końca życia. Musimy wiedzieć, że w praktyce, kiedy małżonkowie mieszkają razem i prowadzą wspólnie dom, to uzasadnienie przed sądem, że nastąpił rozpad pożycia małżeńskiego, jest mało skuteczne. 

Uważam, że nie tędy droga. Z pewnością trzeba ułożyć inną strategię rozwodową. 

Czytaj więcej: Nierówny podział majątku po rozwodzie

Pozew o rozwód – jak się do tego przygotować?

Decyzja o rozstaniu jest przemyślana? To trzeba podjąć odpowiednie kroki. Należy opracować plan działania. Rozwód oznacza zazwyczaj duże zmiany, nowe decyzje i nowe czynności, dlatego dla wszystkich jest to trudna decyzja. Ludzie uciekają przed podjęciem decyzji, gdyż boją się przyszłości. Jednakże czasem taka decyzja jest nie do ominięcia i trzeba po prostu podjąć decyzję i iść do przodu. Oczywiście podjęcie decyzji o rozwodzie, kiedy są dzieci, to nie lada wyzwanie. Oprócz rozwodu należy uregulować kwestie związane z dziećmi, z kontaktami, z elementami.

Jakie przepisy normują kwestie związane z sprawami rozwodowymi?

  1. Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 1964 r. Nr 43, poz. 296)
  2. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 1964 r. Nr 9, poz. 59)
  3. Dekret z dnia 25 września 1945 r. – Prawo małżeńskie (Dz. U. z 1945 r. Nr 48, poz. 270)

Czy jest szansa, aby dziecko zostało z ojcem po rozwodzie? 

Musimy pamiętać, iż jest taka możliwość, że Sąd stwierdzi, iż miejscem pobytu małoletniego dziecka jest każdorazowe miejsce pobytu ojca. Wszystko zależy od stanu faktycznego sprawy, a w szczególności od tego, gdzie na dany moment przebywa dziecko. 

A zatem trzeba dopilnować, aby w stanie faktycznym dziecko przebywało z tą osobą, z którą chce zostać. Jeżeli będzie taka sytuacja, że będziemy walczyć przez sądem o dziecko, a dziecko będzie przebywać cały czas z drugą stroną, to uważam, że Sąd nie zmieni radykalnie miejsca pobytu małoletniego dziecka. 

W takich sytuacjach możemy spodziewać się, iż miejsce pobytu małoletniego dziecka zostanie określone tam, gdzie dziecko przebywa. Sąd przede wszystkim opiera się na Opinii Sądowych Specjalistów, czyli kieruje rodziców do zespołu sądowych specjalistów, gdzie osoby podlegają badaniu. 

W trybie przyśpieszonym jeszcze przed skierowaniem na badania OZSS Sąd może oprzeć się również na Opinii kuratora bądź prywatnej opinii psychologa bądź też na zeznaniach świadków. Dlatego materiał dowodowy w tym obszarze jest istotny.

A zatem warto do materiału dowodowego załączyć prywatną opinię psychologa, która wskaże, gdzie najlepiej będzie dziecku mieszkać. Musimy pamiętać, że dziecko zostanie wysłuchane. Dlatego jeżeli stwierdzi, że chce mieszkać z tatą – tak też najprawdopodobniej się stanie.

Czytaj więcej: Opieka naprzemienna a prawo do opieki na dzieckiem

Co robić, gdy dzieci nie chcą utrzymywać kontaktu z ojcem po rozwodzie?

„Odszedłem z domu, córka nie chce mnie widzieć, a syn chce się spotykać tylko od czasu do czasu… Nie wiem, co dalej robić…”.

W sytuacji, kiedy dzieci nie chcą widzieć ojca, doświadczają najczęściej konfliktu lojalnościowego i wybierają jednego rodzica, zaś drugiego odrzucają. 

Dlatego też w Pana sytuacji najprawdopodobniej ma miejsce konflikt lojalnościowy dzieci. W takich sytuacjach Sądowi ciężko zadecydować za dzieci i zmusić je do kontaktu. Dlatego Sąd preferuje stopniowe ocieplanie relacji. Najprawdopodobniej Sąd będzie dążył do tego, aby z upływem czasu ocieplić wasze relacje. Skieruje państwa na badania rodzinne, czyli OZSS, podczas którego specjaliści  będą badać waszą sytuację rodzinną oraz będą lokalizować problem. Czyli będą ustalać, dlaczego dzieci nie chcą się widzieć z ojcem.

Chcesz umówić się na spotkanie – Zapraszam  – Kalendarz online 

Kontakty z dziećmi a konflikt Rozwód Piaseczno

Jeżeli dzieci są starsze, to Sąd nie może ich zmusić do kontaktu, jednakże może wprowadzić instrumenty, które ewentualnie zmobilizują do kontaktu.

W przypadku, gdy jest duży konflikt o to, żeby ojciec spotykał się z dziećmi, to sąd stara się w trakcie sprawy rozwodowej etapami ocieplić relacje. Dlatego też kontakty mogą się na początku odbywać w miejscu zamieszkania dzieci, albo pod obecność osób trzecich, a dopiero później będą to szerokie kontakty. Chodzi o to, że jeżeli między stronami jest bardzo duży konflikt, to Sąd nie ma innego wyjścia, tylko musi zrobić to stopniowo.

Czy rozwód z orzekaniem o winie ma wpływ na sprawę związaną z dziećmi? 

Co do zasady sąd rozdziela te dwie kwestie – jednakże praktyka pokazuje, że w niektórych sprawach nie do końca tak jest. Dlaczego? Dlatego, że jeżeli Sąd zobaczy, iż zachowania drugiej strony są nieprawidłowe, to może mieć to wpływ na sytuację rodzicielską, wychowawczą dzieci. Wyobraźmy sobie sytuację, że żona często pije alkohol, żona bije dzieci.

Żona wielokrotnie zdradziła, ma kochanka, a mimo to chcemy rozwodu bez orzekania o winie i żeby dzieci zostały z matką? Wtedy sąd może powziąć wątpliwości, czy dobro dziecka nie jest zagrożone. Dlatego też w sprawie rozwodowej różne sytuacje mogą się zdarzyć. Należy zachować w niniejszych sytuacjach perfekcjonizm i dbać o tę sprawę, aby zakończyła się dla nas korzystnie.

Czytaj więcej: Rozwód z orzeczeniem o winie – jakie są konsekwencje?

Badanie zdolności psychicznych małżonki

“Chcę, aby Sąd przebadał moją żonę, gdyż stwierdzam, iż jest chora psychicznie”. Często zastanawiamy się, czy jest możliwość, aby sąd przebadał drugą stronę z uwagi na nasze wątpliwości co do tego, czy osoba jest zdrowa psychicznie. 

Sąd w takich sytuacjach zawsze pyta się, na jaką okoliczność chcemy powołać biegłego psychiatrę. 

Najczęściej w badaniach uczestniczą dwie strony. Dlatego musimy pamiętać, że sąd najprawdopodobniej skieruje nas do OZSS, gdzie w składzie znajdują się: psychiatra, psycholog i pedagog, którzy to badają sytuację i kompetencje wychowawcze rodziców. Musimy przy tym pamiętać, że nie tylko zostanie przebadana żona – sąd może od razu skierować wniosek o badanie dwóch stron. 

Zdarzyło się również w mojej pracy, i to niejednokrotnie, że mężczyźni przychodzili i pytali, co zrobić, gdyż badania wyszły dla nich niekorzystnie. Jak się okazało, to oni najpierw wysuwali propozycję, aby sąd przebadał sytuację rodzinną. I okazało się, że mimo nieprawidłowości, badania są korzystne dla żony, a  niekorzystne dla mężczyzny!

A może żona była dobrze do tego przygotowana?

Rozdzielność finansowa z żoną – Rozwód Piaseczno 

Zgodnie z art.52 §1 k.r.i.o. z ważnych powodów każdy z małżonków może żądać ustanowienia przez sąd rozdzielności majątkowej. W myśl § 2 cytowanego przepisu w wyjątkowych wypadkach sąd może ustanowić rozdzielność z dniem wcześniejszym niż dzień wytoczenia powództwa, w szczególności, jeżeli małżonkowie żyli w rozłączeniu. 

Istotne jest, iż orzeczenie o rozdzielności majątkowej z datą wsteczną jest dopuszczalne jedynie w razie zaistnienia ważnych ku temu powodów i tylko w wyjątkowych okolicznościach.

Rozdzielność – tak, ale muszą być ważne powody.

Ustawodawca nie zdefiniował pojęcia ważnych powodów. Przyjmuje się – na ogół powszechnie – że przez ważne powody rozumie się takie okoliczności, które sprawiają, że w konkretnej sytuacji faktycznej wspólność majątkowa nie służy dobru drugiego z małżonków albo dobru założonej przez nich rodziny (zob. min. wyrok SN z dnia 20 czerwca 2000 roku, III CKN 287/00, Legalis nr 278453). Przy rozważeniu „ważnych powodów” takiego zniesienia Sąd musi rozważyć nie tylko interes rodziny, ale także ewentualność pokrzywdzenia tych wierzycieli każdego z małżonków, których należności powstały w okresie objętym wstecznym działaniem orzeczenia (zob. min wyrok SN z dnia 17 stycznia 1997 roku, II CKU 31/96, Prok. I Pr. – wkł. 1997/6/29).

Czytaj więcej: Żona chce rozwodu mojej winy.

Jak uzasadnić rozdzielność majątkową?

“Jak mam uzasadnić pozew o rozdzielność? Proszę o pomoc. Dalsze trwanie wspólności majątkowej małżeńskiej nie służy dobru rodziny. Co mam zrobić?”.

Strony od około dwóch lat pozostają w separacji faktycznej, praktycznie ze sobą nie rozmawiają, każda z nich gospodaruje samodzielnie swoimi dochodami. Małżonkowie nie konsultują ze sobą decyzji w kwestiach finansowych, nie mają wzajemnie wglądu w swoje finanse, nie uzgadniają większych, bardziej kosztownych zakupów. Ponadto pozostają w sporze co do tego, kto z nich i w jakim zakresie powinien ponosić koszty związane z utrzymaniem najistotniejszego składnika ich majątku – domu, w którym zamieszkują.

Kiedy można uzyskać rozdzielność?

Ważnym powodem uzasadniającym ustanowienie rozdzielności majątkowej może być faktyczne rozłączenie, małżonków, zwłaszcza o charakterze długotrwałym. W zasadzie bez znaczenia pozostaje przy tym ewentualne wystąpienie trwałego i zupełnego rozkładu pożycia oraz wina tego rozkładu. W odniesieniu do żądania ustanowienia rozdzielności majątkowej nie ma zastosowania zasada rekryminacji (art. 56 § 3 k.r.o.). 

Reasumując, zgodnie z art. 52 § 2 k.r.o. rozdzielność majątkowa powstaje z dniem oznaczonym w wyroku, który ją ustanawia. W wyjątkowych wypadkach sąd może ustanowić rozdzielność majątkową z dniem wcześniejszym niż dzień wytoczenia powództwa, w szczególności – tak jak w sprawie niniejszej – jeżeli małżonkowie żyli w rozłączeniu. W przypadku pytań i wątpliwości zapraszam na konsultację LINK KONSULTACJA – Kalendarz 

 

Z poważaniem.

Adwokat Marta Wnuk

 

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48691512933

e-mail: kontakt@adwokatwnuk.pl

Zadzwoń do Adwokata