Rozwód Zielonka. Jak się rozwieść w Polsce? Poradnik krok po kroku

Według najnowszych danych GUS, w Polsce rozpada się co drugie małżeństwo. Co jest przyczyną? W jaki sposób przygotować się do rozprawy rozwodowej? Jak przebiega taka rozprawa? Odpowiedzi na te wszystkie pytania znajdziesz we wpisie.

Co najczęściej doprowadza do rozwodu w Polsce?

Z mojego doświadczenia w pracy z klientami wynika, że najczęstszą przyczyną rozwodów jest rozpad pożycia i pieniądze. Nie potrafimy ze sobą rozmawiać, szukać kompromisu. To doprowadza nas do frustracji i ciągłych kłótni. Często sprawy rozstrzygane na sali sądowej można by spokojnie załatwić rzeczową rozmową. Ale trzeba chcieć…

 

CHCESZ WIĘCEJ DOWIEDZIEĆ SIĘ O ROZWODZIE – ZAPRASZAM NA FILM – KLIKNIJ

 

Rozwód w Polsce – społeczne tabu

Rozmawiając z ludźmi zauważyłam również, że temat rozwodu w naszym kraju jest wciąż swego rodzaju tematem zakazanym. Widać to zwłaszcza w małych miejscowościach. W imię ślubnej maksymy „i nie opuszczę cię aż do śmierci” często tkwimy w toksycznych relacjach. Kolejną przyczyną takich działań są dzieci. Uważamy bowiem, że „dziecko powinno mieć pełną rodzinę”, nawet jeżeli funkcjonuje ona nieprawidłowo. Taka postawa wynika w dużej mierze z patriarchalnego kręgu kulturowego, w jakim się znajdujemy. Nie zawsze jest w nim miejsce na respektowanie potrzeb jednostki czy rozwój. Dominuje zasada podporządkowania. Jeśli drugiej stronie to nie odpowiada, najczęściej chowa negatywne emocje w sobie lub wylewa je podczas kłótni. Tymczasem zachowania rodziców wpływają nieodwracalnie na  rozwój emocjonalny dzieci. Rzadko jesteśmy skłonni do mediacji, aby do tego rozwodu nie doprowadzić.

Gdzie się odbywają rozwody w Polsce? – Rozwód Zielonka

Większość rozpraw rozwodowych w Warszawie odbywa się w Sądzie Okręgowym przy Poligonowej lub przy Al. Solidarności. Reszta spraw rozstrzygana jest w sądach rejonowych właściwych dla danego miasta lub gminy.

Każdy prawnik do rozwodu w Polsce dobry – czy na pewno?

Ostatnio zobaczyłam komentarz: „Zmorą w prowadzeniu spraw rozwodowych są rażące błędy  mecenasów w zakresie zarówno przygotowania do rozprawy, jak i zachowania w sądzie. Klienci, oczekując szybkiego rozwiązania problemu, wybierają „pierwszego lepszego” adwokata. Mecenasi natomiast nie zawsze rzetelnie informują klientów o kolejnych krokach w postępowaniu i możliwościach, jakie mają”.

Mój komentarz – być może takie sytuacje się zdarzają, jednakże w mojej ocenie należą do rzadkości.

Wybierając adwokata bez wątpienia warto kierować się jego specjalizacją.

Jak przygotować się do rozwodu w Polsce?

Po pierwsze, opracuj z adwokatem strategię procesową. Co to znaczy?

Podczas konsultacji powiedz mu, co chcesz osiągnąć przez rozwód, Przedstaw dokładnie swoją sytuację.  Następnie zapytaj o dokumenty jakie masz dołączyć do pozwu o rozwód. Nie broń się przed mediacją z byłym partnerem.

Dzięki niej nie tylko masz szansę na zakończenie rozwodu w czasie jednej rozprawy i zwrot części kosztów, ale też twoje propozycje zawarte w pozwie mogą zostać pozytywnie rozpatrzone.

Po trzecie, poproś o wycenę konsultacji lub całego prowadzenia sprawy. 

Ponadto możesz również zapytać o dodatkowe koszty, które będziesz musiał ponieść. Stosując te trzy kroki, masz pewność, że zrobiłeś wszystko, aby zakończyć swoje małżeństwo najmniej boleśnie dla ciebie i twoich bliskich

W przypadku pytań i wątpliwości zapraszam na konsultację LINK KONSULTACJA – Kalendarz 

Jak długo czeka się na rozwód w Polsce?

Przy odpowiednio sporządzonych dokumentach procesowych i korzystnie opracowanej strategii czas oczekiwania na rozprawę w Polsce nie przekracza pół roku.

Ile kosztuje rozwód w Polsce? – Rozwód Zielonka

Stała opłata sądowa przy sprawie rozwodowej wynosi 600 zł. W przypadku spraw o podział majątku  musimy zapłacić na początek 1000 zł. Jeżeli sprawa jest bardziej złożona, należy się przygotować na dodatkowe koszty – ekspertyzy rzeczoznawców, badania biegłych specjalistów. W kosztach rozwodu należy uwzględnić też opłatę tytułem wynagrodzenia za usługi prawne tj. wynagrodzenie za prowadzenie sprawy.

Nazywam się Marta Wnuk. Zajmuję się prawem rodzinnym. Zapraszam Cię do swojej kancelarii, abyśmy mogli porozmawiać o twojej sytuacji  i znaleźć optymalne wyjście. Zadzwoń lub napisz, by ustalić termin pierwszej konsultacji. Możesz ją odbyć osobiście lub online. Z profesjonalnym pełnomocnikiem będzie Ci łatwiej. Walcz o swoje!  Chcesz umówić się na spotkanie – Zapraszam  – Kalendarz online 

Opinie o kancelarii Rozwodowej 

opinia

opiniaopiniaopiniaopiniaopiniaOpinia

 

Z poważaniem,

Adwokat Marta Wnuk

tel.: +48691512933

e-mail: kontakt@adwokatwnuk.pl

 

 

Zadzwoń do Adwokata