Pozew o rozwód

Pozew o rozwód – Pewnie zastanawiasz się, czy potrzebny jest Ci adwokat do rozwodu czy też sam poradzisz sobie w sprawie o rozwód. Z pewnością w internecie znajdziesz mnóstwo wzorów: wzór pozwu o rozwód, jak napisać pozew o rozwód, projekt pozwu o rozwód – to wyskoczy Ci mnóstwo różnych wzorów. I pytanie czy to dobry pomysł? W mojej ocenie nie. Dlaczego?

W przypadku pytań i wątpliwości zapraszam na konsultację LINK KONSULTACJA – Kalendarz 

Braki formalne

Zacznijmy od najprostszej sytuacji – kiedy nie ma dzieci, nie ma żadnych alimentów, nie ma spraw związanych z kontaktami ani z podziałem majątku, tylko dwoje małżonków chce rozwiązać małżeństwo. Przytoczę Wam historię z Warszawy – małżeństwo z rocznym stażem – oboje podjęli decyzję, że nie chcą ze sobą dłużej żyć.

Pan złożył pozew o rozwód – zwykły wzór z internetu, bo przecież będzie szybko i taniej. Co się okazało? Sąd zwrócił mu pozew o rozwód z uwagi na braki formalne.

Udało się!

Kiedy w końcu udało mu się prawidłowo wypełnić pozew i załączyć wszelkie niezbędne dokumenty, sąd przyjął pozew. Wówczas zgodnie z procedurą sąd przesłał pozew na adres pozwanej, jednakże ona nie odebrała.

Żona nie odebrała pozwu

Sąd ponownie wysłał do powoda odpis pozwu, aby ten za pomocą komornika dostarczył pozwanej pozew. Jednakże pan Andrzej nie zrozumiał pouczenia sądu i nie przesłał nic do komornika. Czekał na termin, aż w końcu zadzwonił do Sądu. Ten zaś go poinformował, iż nic nie dzieje się w sprawie, bo przecież nie dostarczył informacji od komornika, a zatem sąd zawiesił postępowanie.

Zaskoczenie

Zdenerwowany pan Andrzej w końcu wykonał zobowiązanie sądu i za pomocą komornika dostarczył pozwanej pozew.

Minęło kilka miesięcy. Pewnego dnia, kiedy był w pracy, został poinformowany przez pracodawcę, iż jego wynagrodzenie jest zajęte przez komornika. Okazało się, że żona złożyła odpowiedź na pozew o rozwód i wniosła w trybie zabezpieczenia o alimenty, oczywiście z uwagi na wyłączną winę pana Andrzeja.

Alimenty z uwagi na wyłączną winę

Pan Andrzej wówczas był na wakacjach i nie odebrał żadnej korespondencji. Jednakże trzeba być w tych sprawach bardzo ostrożnym, gdyż okazuje się, że jeżeli zostało wydane postanowienie, to jest ono wykonalne z tym dniem. Oznacza to, że powinien płacić alimenty i oczywiście ma prawo się od tego odwoływać. W takich sytuacjach należy składać zażalenie na postanowienie w zakresie zabezpieczenia alimentów.

 “Artykuł na onet.pl, gdzie opowiadam o alienacji rodzicielskiej – zachęcam do lektury! https://kobieta.onet.pl/stop-alienacji-rodzicielskiej-w-kilkunastu-miastach-polski-zawisly-billboardy/xk9jntj “

Zażalenie na zabezpieczenie alimentów

Sytuacja pana Andrzeja pokazuje, jak można wplątać się w problemy. Na szczęście pan Andrzej już po wydaniu postanowienia w zakresie zabezpieczenia trafił do mnie na konsultacje i podjął się ze mną współpracy.

Na podstawie sytuacji pana Andrzeja chciałabym państwu wytłumaczyć, że tanio nie zawsze oznacza dobrze. W szczególności pamiętajmy, iż sprawy z zakresu prawa rodzinnego nie są wcale tak drogie jak nam się wydaje. Niejednokrotnie klienci myślą, że te sprawy są droższe. Dlatego być może wydaje ci się, że prowadzenie sprawy rozwodowej wiąże się z dużymi kwotami, jednakże tak w praktyce nie jest. A zatem polecam Państwu w pierwszej kolejności zorientować się u profesjonalnego pełnomocnika – prawnika zajmującego go się sprawami rodzinnymi, jaki jest koszt prowadzenia sprawy o rozwód.

Konsultacja z drugą stroną

Co w takiej sytuacji mógł zrobić adwokat? Biorąc pana Andrzeja jako przykład mogłabym w tym miejscu powiedzieć, iż w swoich sprawach zaczynam najczęściej od konsultacji również z drugą stroną. Kiedy jestem ustanowiona w sprawie, dążę do kompromisu. Najczęściej wykonuję telefon bądź piszę w oficjalnym liście, iż zostałam ustanowiona w sprawie, więc chciałabym się spotkać i porozmawiać. Często dzięki takiej rozmowie możemy dużo osiągnąć. Szukamy kompromisu, rozmawiamy, poznajemy zdanie drugiej strony, a wówczas albo dojdziemy do kompromisu, albo będziemy w stanie przewidzieć ruchy drugiej strony. Dlatego też w takiej sytuacji proponuję, aby w pierwszej kolejności zacząć rozmowę z drugą stroną.

Jak zakończyła się historia z panem Andrzejem? Dzięki rozmowom negocjacyjnym udało się dojść do porozumienia. Żona odstąpiła od orzekania o winie w zamian za szybsze uregulowanie kwestii związanej z ich wspólnym mieszkaniem.

Rozwód Majątek

Pan Andrzej był usatysfakcjonowany ostateczną decyzją żony, gdyż nie chciał, aby ich małżeństwo zostało rozwiązane z jego wyłącznej winy. Ponadto zależało mu na tym, aby nie mieć żadnych alimentów, a w szczególności chciał uregulować kwestie związane z majątkiem.

Dlatego też w tej sytuacji z uwagi na fakt, iż wcześniej nikt nie rozmawiał z małżonką, została ona zaskoczona pozwem. Chciała alimenty z uwagi na fakt, iż wspólna nieruchomość była obciążona kredytem, zaś ona nie miała gwarancji, czy po rozwodzie małżonek będzie uiszczał połowę rad kredytowych. Stąd też jej decyzja w zakresie alimentów.

Wygrana Rozwód

Na szczęście w tej sprawie udało się uregulować wszystkie kwestie. Obie strony były zadowolone. Dlatego też zanim zaczniesz szukać w internecie wzoru pozwu o rozwód, to usiądź i zastanów się nad tym, czego tak naprawdę chcesz i jaki chcesz osiągnąć cel.

Jak wygrać rozwód?

Jeżeli natomiast zdecydujesz się sam sporządzić pozew o rozwód, to podpowiem Ci, jakie istotne rzeczy muszą się w nim znaleźć. Wraz z odpowiednim wyjaśnieniem – co to jest oraz jakie konsekwencje niesie to na przyszłość.

A zatem zacznijmy od początku. W pierwszej kolejności musisz określić datę oraz miejscowość sporządzenia pozwu. Te dane powinny się znaleźć w górnym rogu twojego pisma.

Następnie bardzo ważne jest odpowiednie określenie danych personalnych. Dlaczego? Dlatego, że w przypadku błędów w danych personalnych mogą zaistnieć poważne problemy. Dla przykładu korespondencja może dotrzeć na niewłaściwy adres i w konsekwencji nie zostanie odebrana.

Mediacja przy rozwodzie 

Inna sytuacja: kiedy strony zostaną skierowane do mediacji w trakcie sprawy rozwodowej, mediator będzie chciał od Państwa dane, aby móc się z Państwem umówić. A zatem proponuję bardzo szczegółowo opisać dane stron. 

Oprócz imienia i nazwiska proszę wskazać dokładny adres oraz określić PESEL. Proszę wstawić również dane do szybkiego kontaktu, takie jak mail albo numer telefonu, a najlepiej oba.

Żona chce mediację?

Pewnie zastanawiasz się, dlaczego, gdyż we wzorach tego nie widziałeś. Wyobraźmy sobie sytuację, gdyby zdarzenie losowe spowodowało odwołanie rozprawy. Wówczas osoba z sekretariatu bądź asystent sędziego ma do Ciebie telefon i dzięki temu jest szansa, że Cię o tym poinformuje.

Mediator również szybko się z Tobą skontaktuje, kiedy to żona złoży wniosek o mediację.

Chcesz umówić się na spotkanie – Zapraszam  – Kalendarz online 

Kto jest powodem, a kto pozwanym?

Osoba, która składa pozew o rozwód, określana jest jako powód. Jeżeli jesteś mężczyzną, to jesteś powodem, zaś w przypadku kobiet jest to powódka.

Osoba, którą pozywamy, to pozwany albo pozwana.

Ja w swoich pozwach o rozwód już przy danych personalnych określam kilka faktów istotnych dla sądu. Robię to dlatego, żeby Wysokiemu Sądowi było wygodniej znaleźć najistotniejsze informacje. Jeżeli w Waszym małżeństwie są dzieci, to warto już pod danymi stron to określić. Trzeba napisać np. że macie dwoje małoletnich dzieci, które urodziły się określonego dnia oraz dane związane z dziećmi. Poniżej informuję również sąd, jakie jest ostatnie wspólne miejsce zamieszkania.

Dodatkowo wskazuję datę zawarcia związku małżeńskiego.

A teraz przechodzimy do tytułu pisma. Jeżeli składamy pozew o rozwód, to tytuł naszego pisma określamy jako pozew o rozwód. W praktyce strony często określają pozew jako wniosek o rozwód, wniosek rozwodowy albo pozew rozwodowy. To jest błąd. Pismo musi określać tytuł pozew o rozwód. Jeżeli natomiast jesteśmy stroną pozwaną, tytułujemy pismo odpowiedź na pozew.  

Teraz zaczynamy przechodzić do konkretów. Piszemy jasno i precyzyjnie. Jeżeli piszesz pozew o rozwód w swoim imieniu, to piszesz: “Działając w imieniu własnym wnoszę o”.

Rozwód – czego się bać?

No i pytanie do Ciebie – o co wnosisz, jaki jest Twój cel?

Co chcesz osiągnąć? I tutaj moja odpowiedź – nie ma idealnego wzoru, ponieważ wszystko zależy od Twojego celu. Punktem nr 1 pozwu rozwodowego jest żądanie w zakresie rozwiązania małżeństwa. Tutaj też określamy, czy chcemy wnieść pozew o rozwód za porozumieniem stron bez orzekania o winie, czy też chcemy dochodzić winę w procesie rozwodowym.

Jeżeli nie chcemy dochodzić winy i chcemy jak najszybciej rozwiązać nasz związek małżeński, to wówczas określamy, iż wnosimy o rozwiązanie małżeństwa stron poprzez rozwiązanie małżeństwa za porozumieniem stron.

Wygrana Rozwód

Jeżeli macie dzieci, to należy określić ich sytuację. Ludzi najczęściej dzielą pieniądze, potrafią o nie walczyć latami, a nawet pozbawić kogoś życia. Dlatego też dopilnuj, aby w swoim pozwie o rozwód znalazły się w szczegóły. Wszystko po to, żebyś osiągnął swój cel.

Z poważaniem,

Adwokat Marta Wnuk

tel.: +48691512933

e-mail: kontakt@adwokatwnuk.pl

Zadzwoń do Adwokata