Rozwód bez orzekania o winie. Często szukamy informacji – rozwód bez orzekania o winie, rozwód ugodowy, rozwód za porozumieniem stron, zgodny rozwód. Musimy być świadomi tego, jakie konsekwencje niesie ze sobą rozwód bez orzekania o winie.

Rozwód bez orzekania o winie

Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji stron. Jeżeli nie macie dzieci, to pozornie sytuacja jest prosta. Jednakże nie zawsze tak jest. Jeżeli będąc w związku małżeńskim nie zawieraliście umów majątkowych rozdzielających, czyli rozdzielności majątkowej, to panuje między wami ustrój wspólności majątkowej.

Inaczej mówiąc: to co twoje, to jej, a to, co jej, to i twoje. Oczywiście chodzi o pieniądze, które zarabiacie w trakcie związku małżeńskiego.

Musimy pamiętać również, iż pewne rzeczy są wyłączone z majątku wspólnego. Mówimy tutaj o majątku odrębnym.

Przepisy określają co wchodzi do majątku osobistego.

Dla przykładu: jeżeli otrzymamy od swoich rodziców darowiznę, to w takiej sytuacji jest to majątek odrębny i nie wchodzi w skład wspólności małżeńskiej.

Jednakże jeżeli dostaniemy odprawę i zarobimy firmie 100 000 zł, które wpłacimy na konto osobiste, to musimy się liczyć z tym, iż tą kwotą trzeba będzie podzielić się z drugim małżonkiem.

Rozwód Adwokat radzi…

A zatem w pierwszej kolejności musimy pamiętać, że jeżeli nie jesteście rozdzieleni, to panuje między wami wspólność małżeńską. Musimy liczyć się z jej konsekwencjami.

Zdarzają się również sytuacje, kiedy zwlekamy z rozwiązaniem małżeństwa, zaś drugi małżonek wpada w długi. Później do naszych drzwi pukają wierzyciele…

Jak zrobić rozdzielność majątkową?

Rozdzielność majątkową można również określić przez sąd. Wówczas składamy pozew o rozdzielność majątkową, opłacamy ją kwotą 200 zł tytułem opłaty sądowej i prosimy sąd o rozdzielność.

W przypadku pytań i wątpliwości zapraszam na konsultację LINK KONSULTACJA – Kalendarz 

Rozwód bez orzekania o winie

Jest możliwość, aby sąd określił na rozdzielność z datą wsteczną, jednakże musimy powołać konkretne dowody w tym obszarze. W związku z powyższym musimy uważać na to, iż będąc w związku małżeńskim mamy wspólność majątkową. Niesie to za sobą poważne konsekwencje.

Kiedy decydujemy się na rozwiązanie związku małżeńskiego, to musimy liczyć również się z tym, iż drugi małżonek może chcieć dochodzić winy.

Rozwód ugodowy muszą chcieć obie strony

Aby sąd mógł rozstrzygnąć pozew o rozwód bez orzekania o winie, to druga strona musi potwierdzić również fakt, iż chce rozwiązać związek małżeński za porozumieniem stron.

Wola jednostronna niestety nie rozwiąże naszego problemu. A zatem jeżeli tylko ty będziesz chciał rozwód bez orzekania o winie, zaś żona się na to nie zgodzi, to niestety trzeba będzie zmienić stanowisko w sprawie.

Rozwód żona musi się zgodzić

Jako prawnik od rozwodów mogę powiedzieć, że w praktyce różne rzeczy się zdarzają. Wyobraźmy sobie taką sytuację: małżonkowie nie żyją ze sobą 10 lat, jednakże kobieta nie chce wyrazić zgody na rozwód z uwagi na wiarę. Nadto może się to wydawać śmieszne. Jednakże proszę sobie wyobrazić moje zdziwienie, kiedy na sali małżonka mówi, że nie wyraża zgody na rozwód, gdyż jest to niezgodne z jej wiarą, a mimo to żyje z innym partnerem.

Żony lubią pieniądze

Sytuacja numer 2.

Żona nie chce rozwodu, gdyż wszystkie pieniądze, które zarabiasz, są również jej. Sytuacja na sali sądowej. Mój klient, bardzo zamożna osoba, wpłaca pieniądze na konto osobiste, jednakże wciąż pozostaje we wspólności majątkowej, a zatem będzie musiał się tą kwotą podzielić. Żona robi wszystko, aby przedłużać sprawy rozwodowe.

Jaki jest na to sposób?

Na szczęście klient trafił do mnie. Doradziłam mu, aby składał pozew o rozdzielność majątkową z datą wsteczną. Małżonka wyprowadziła się, wynajęła mieszkanie i złożyła umowę najmu do sprawy rozwodowej jako wykazanie tego kosztu. W związku z tym wykorzystaliśmy tę umowę jako okoliczność, iż faktycznie małżonkowie od dłuższego czasu nie mieszkają ze sobą. Zatem w świetle prawa jest to ważny powód, by rozstrzygnąć o rozdzielności majątkowej. Dlatego dzięki temu sąd zasądził rozdzielność majątkową i mój klient zaoszczędził sporo pieniędzy.

Nie dam mu rozwodu dla zasady.

Sytuacja numer 3

Niech się przyzna, że to jego wina. Często na sali sądowej spotykamy się z hipokryzją. Kobieta, która dwa lata temu zdradziła męża teraz twierdzi, że to jest jego wyłączna wina, gdyż wszedł w bliską relację z nową partnerką. Zastanawiamy się często, dlaczego druga strona walczy – a może nie jest uświadomiona przez swojego pełnomocnika, że taki rozwód najprawdopodobniej skończy się orzeczeniem przez sąd winy obu stron?

 

A może ma inny interes w tym, aby przedłużyć postępowanie? Moje ulubione powiedzenie to “jak nie wiemy o co chodzi, to chodzi o pieniądze”. Powiem szczerze, że często się sprawdza.

 

Zawsze szukam motywów związanych z finansami. Okazuje się, że jak będziemy myśleć poprzez pryzmat pieniędzy, to dojdziemy do rozwiązania i znajdziemy odpowiedź.

 “Artykuł na onet.pl, gdzie opowiadam o alienacji rodzicielskiej – zachęcam do lektury! https://kobieta.onet.pl/stop-alienacji-rodzicielskiej-w-kilkunastu-miastach-polski-zawisly-billboardy/xk9jntj “

Rozwód Alimenty

Niekiedy również strony chcą walczyć o winę, gdyż ma to wpływ na wysokość alimentów. Wyobraźmy sobie sytuację, że żona składa pozew o rozwód twierdząc, że znęcał się nad rodziną psychicznie i fizycznie, a teraz ma kochankę, jeździ luksusowym samochodem, kupił luksusowy dom, kochanka ma luksusowy samochód, wyjeżdża na luksusowe wakacje.

Pozew jest tak skonstruowany, że czytając go, wyobraża sobie mężczyznę jeżdżącego bentleyem, mieszkającego w pałacu i z modelką u boku. Dlaczego? Liczymy na wysokie alimenty! Tak, chodzi tu o pieniądze.

Chodzi o alimenty 

Z drugiej zaś strony wyobraźmy sobie sytuację, iż żona składa pozew o rozwód, jednakże nie powołuje się na winę – nie wskazuje żadnych istotnych okoliczności, standardowo spisuje koszty dzieci oraz wnosi o zasądzenie alimentów.

Jak myślisz, przy którym pozwie dostaniesz więcej alimentów?

Dlatego niekiedy proponuję moim klientom, aby to oni jako mężczyźni pierwsi złożyli pozew o rozwód, wskazując pewne okoliczności, które będą konieczne do dalszego procesowania.

Czy ma znaczenie, kto pierwszy złoży pozew o rozwód?

Co do zasady, nie. Jeżeli chodzi o pieniądze, to tak. Ważne jest, aby też realnie przedstawić koszty utrzymania dzieci. Wyobraźmy sobie sytuację, iż kupowaliśmy w sieciówkach ubrania i żyliśmy na normalnym poziomie. Przedstawiamy koszty odzieży, obuwia, stomatologa. Jednakże poziom, który przedstawiamy, jest zgodny z rzeczywistością i wtedy proponujemy, jakiej wysokości alimenty chcemy uiszczać na rzecz dzieci.

Rozwód bez orzekania o winie – Uniknij zaskoczenia 

Dzięki temu możemy uniknąć sytuacji, w której to żona pierwsza przedstawia swoją wersję wydarzeń. W sprawach rozwodowych zawsze opieramy się na faktach. Sprawy toczą się według przepisów, a zatem nie możemy zapomnieć, że oprócz emocji, idziemy do sądu, a tam są przepisy.

Rozwód bez orzekania o winie – Jedna najważniejsza rzecz.

Jeżeli coś twierdzimy, to musimy poprzeć to dowodami. Często wypowiadam się i piszę o tym, że jest różnica w podejściu między kobietami a mężczyznami. Przede wszystkim mężczyźni nie zbierają dowodów. Idą i wierzą, że będzie dobrze, zaś kobiety bardzo sprytnie się przygotowują. Zbierają paragony, spisują świadków, wynajmują detektywów…

Mężczyźni i rozwody

Reasumując, aby móc rozwiązać związek małżeński za porozumieniem stron, to muszą chcieć dwie osoby. Jednakże pytanie jakie masz “asy” w rękawie. Być może trzeba spojrzeć na Twoją sytuację okiem profesjonalisty. Opowiedz mu swoją historię – spisz kilka faktów i skieruj się do prawnika do rozwodu, aby pomógł Ci przeanalizować sytuację, w jakiej się znalazłeś.

Prawnik rozwodowy z pewnością spojrzy na Twoją sytuację na podstawie swojego doświadczenia i powie Ci, co jest możliwe, a na co lepiej nie liczyć, gdyż możesz się rozczarować.

Prawda o rozwodach

Kiedy klienci do mnie przychodzą do kancelarii widzę po ich minach, że mówię coś, co jest realne w sądzie, zaś oni na mnie patrzą ze zdziwieniem. Pamiętaj: ważne jest to, aby ktoś uzmysłowił Ci, co może Cię spotkać w sądzie. Nie radzę, aby mówić to, co chce usłyszeć klient, gdyż później rozczarowanie będzie bolesne.

A zatem trzeba realnie podejść do sytuacji i powiedzieć, co jest możliwe, a co nie.

Dzięki temu jest możliwy sukces oraz zminimalizowanie stresu, który może Cię dotknąć przy sprawie sądowej.

Chcesz umówić się na spotkanie – Zapraszam  – Kalendarz online 

Z poważaniem,

Adwokat Marta Wnuk

tel.: +48691512933

e-mail: kontakt@adwokatwnuk.pl

Zadzwoń do Adwokata