10 kluczowych informacji na temat rozwodu z wyłącznej winy małżonka:

  1. Podstawy prawne: Rozwód z wyłącznej winy jednego z małżonków opiera się na artykule 56 § 1 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego, który mówi, że rozwód może być orzeczony, jeżeli winnym rozkładu pożycia jest jeden z małżonków.
  2. Konsekwencje finansowe: Rozwód z orzeczeniem winy może mieć poważne konsekwencje finansowe, takie jak obowiązek alimentacyjny wobec drugiego małżonka.
  3. Dowody: Aby orzec winę, sąd wymaga przedstawienia mocnych dowodów, które mogą obejmować zeznania świadków, dokumentację, czy dowody z nagrań.
  4. Proces sądowy: Orzekanie o winie często wydłuża proces sądowy, ponieważ wymaga dokładniejszego rozpatrzenia dowodów i okoliczności rozpadu małżeństwa.
  5. Obrona przed zarzutami: Jeśli zostaniesz oskarżony o bycie wyłącznym winowajcą rozpadu małżeństwa, ważne jest, abyś przedstawił własną wersję wydarzeń i dowody na swoje usprawiedliwienie.
  6. Wpływ na dzieci: Orzeczenie winy może wpłynąć na ustalenia dotyczące opieki nad dziećmi i kontakty z nimi po rozwodzie.
  7. Rozprawy mediacyjne: Nawet w trakcie procesu rozwodowego z orzeczeniem winy możliwe jest skorzystanie z mediacji w celu próby polubownego rozwiązania sporu.
  8. Podział majątku: Orzeczenie winy w rozwodzie nie wpływa bezpośrednio na podział majątku wspólnego, który zasadniczo dokonywany jest na zasadach wspólności majątkowej.
  9. Apelacja: Jeśli nie zgadzasz się z orzeczeniem sądu pierwszej instancji, masz prawo do wniesienia apelacji i dążenia do zmiany wyroku.
  10. Wsparcie prawnika: Ze względu na skomplikowany charakter procesu, ważne jest posiadanie wsparcia prawnika, który pomoże Ci w nawigowaniu przez prawne aspekty rozwodu.

Rozwód z wyłącznej winy małżonka

Rozwód z wyłącznej winy małżonka. Dziękuję, że jesteś na moim blogu i czytasz ten wpis. Z pewnością zastanawiasz się, co może się wydarzyć podczas rozwodu. 

Zapewniam Cię, że nie jesteś sam. Gdzieś w Polsce ktoś również siedzi przed komputerem albo przy telefonie i czyta ten wpis. Kiedy założyłam bloga, nie spodziewałam się, że tak dużo osób jest w potrzebie. Nawet nie zdawałam sobie sprawy, że brak w sieci informacji praktycznych na ten temat.

Rozwód z wyłącznej winy – Po prostu brak praktyki 

Z pewnością po wpisaniu słowa “rozwód” w internecie znajdziesz takie hasła jak “rozwód z wyłącznej winy”, “żona chce rozwodu z wyłącznej winy”, “żona chce mojego rozwodu”, “żona chce dochodzić mojej winy i chce alimentów”. Z pewnością mnóstwo jest artykułów, w których podane są podstawy prawne. Jednakże brak jest konkretów i właśnie to zainspirowało mnie do tego wpisu.

CHCESZ WIĘCEJ DOWIEDZIEĆ SIĘ O ROZWODZIE – ZAPRASZAM NA FILM – KLIKNIJ

Rozwody Prawnik

Jestem adwokatem i od kilku lat zajmuję się sprawami rodzinnymi, pomagając ludziom w trudnym okresie ich życia. Sama przeszłam ten czas i wiem, że emocje są nie do uniknięcia. Chyba że jesteśmy z kamienia… Jednakże myślę, że emocje przy sprawach rozwodowych to standard. Dlatego ważne jest, aby Twój prawnik do rozwodu wykazał się empatią i zrozumiał sytuację, w której się znalazłeś.

Kiedy mężczyzna się rozwodzi 

Dlatego też w pierwszej kolejności zawsze proponuję rozmowę, aby móc poznać Twoją historię i po prostu z Tobą porozmawiać. Zauważyłam również, iż to mężczyźni potrzebują często dłużej porozmawiać, aby się otworzyć. Kiedy prowadzę mężczyzn przez sprawy rozwodowe, to staram się poświęcać im dużo czasu. Z doświadczenia wiem, że na początku nie uzyskam od nich satysfakcjonujących informacji i dopiero kiedy mnie poznają, otwierają się i są w stanie powiedzieć rzeczy obciążające żonę.

Żona złożyła pozew z wyłącznej winy 

Jeżeli żona złożyła pozew z wyłącznej winy Twojej, to musisz walczyć. Nie daje Ci żadnego wyboru – nie możesz pozwolić na to, że Twoje małżeństwo zostanie rozwiązane z wyłącznej winy. Dlaczego? Dlatego, że niesie to ze sobą poważne konsekwencje na przyszłość, a przede wszystkim konsekwencje finansowe…

Jest to niesamowicie istotne, wobec czego zrób wszystko, aby rozwód nie został rozwiązane z wyłącznej winy Twojej!

Wina przy rozwodzie 

Oczywiście wszystko zależy od indywidualnej sytuacji, jednakże w większości sprawach, które prowadzę, nawet jeżeli mężczyzna zawinił (np. kogoś poznał) – to przecież w tym małżeństwie musiało źle się dziać… Pytanie do Ciebie: co działo się wcześniej w Twoim małżeństwie? Przecież związki nie rozpadają się w jeden dzień. Być może od wielu lat żyliście w fikcji małżeństwa? Musisz się nad tym poważnie zastanowić.

W przypadku pytań i wątpliwości zapraszam na konsultację LINK KONSULTACJA – Kalendarz 

Żona chce dochodzić wyłącznej winy

Co robi się w sprawach, kiedy żona chce dochodzić wyłącznej winy Twojej? Przede wszystkim analizuje się waszą sytuację i ustala się strategię procesową.

Rozwód z wyłącznej winy – Żona winna?

Należy poznać waszą historię. Być może okaże się, że żona jest również winna. Związku z powyższym należy wypunktować, gdzie widzisz również winę małżonki. Wówczas będziemy w stanie ocenić, jakie masz szanse na rozwiązanie małżeństwa z winy obu stron.

Pamiętaj, że jeżeli Ty zawiniłeś w tym małżeństwie, to przy dobrej procesowej strategii, i kiedy znajdziesz argumenty przeciwko żonie, jesteś stanie uzyskać wyrok, że winę za rozpad pożycia małżeńskiego ponoszą dwie strony. Rozwód orzeczony z winy obu stron ma takie same skutki prawne jak rozwód bez orzekania o winie.

Jaka może być wina żony?

A zatem warto walczyć. Jaka może być wina żony? Przede wszystkim te kwestie zawsze analizuje się na podstawie krótkiego wywiadu. Z doświadczenia jako adwokat zajmujący się sprawami rozwodowymi mogę w tym miejscu podpowiedzieć Ci kilka argumentów, których używa się w sprawach.

Dla przykładu żona nie dbała o dom, wyjeżdżała na wakacje z koleżankami nie informując mnie, kiedy wróci, trwoniła majątek, wulgarnie odzywała się do mnie i do dzieci. Problemy rozstrzygała z teściową i nie dbała o moje potrzeby. Mieliśmy już kryzys trzy lata temu i chcieliśmy wtedy rozwiązać nasze małżeństwo, jednakże byliśmy na terapii, która nie przyniosła żadnych rezultatów…

Rozwody z winy dwóch stron – Często 

Oczywiście wszystko zależy od sytuacji, w jakiej się znaleźliście. Niekiedy dochodzenie winy jest niezbędne dla uzyskania pożądanego wyroku.

Czy orzekanie o winie jest korzystne?

Wszystko zależy od Twojej sytuacji. Jeżeli został skierowany przeciwko Tobie pozew i musisz odpowiedzieć – należy się bronić! Musisz również znaleźć argumenty, które przesądzają o tym, iż to nie Ty poniosłeś wyłączną winy za rozpad pożycia małżeńskiego.

Uważam, że mówienie prawdy przed sądem jest istotne, ponieważ sędzia to najczęściej osoba z wieloletnim doświadczeniem, która z pewnością zorientuje się, kiedy kłamiesz.

Dowody przy rozwodzie 

Dodatkowo sędziowie mają ogromną umiejętność weryfikacji prawdy. Mogą zobowiązać Cię również do wniesienia dowodów.

Świadkowie przy rozwodzie 

Często problem tkwi w tym, że nie mamy żadnych twardych dowodów na drugą stronę, jednakże w praktyce bardzo często służą nam z pomocą przyjaciele bądź rodzina. Dowód ze świadków jest kluczowy, dlatego naprawdę warto o tę kwestię zadbać!

Rozwód z wyłącznej winy – Jak wygląda rozwód?

Przypominam sobie rozprawę, która toczyła się kilka lat. Kobieta znalazła dowód zdrady mężczyzny, zaś pozornie mój klient nie miał nic. Chciał się poddać i przyznać do winy. Powiedział mi, że ich małżeństwo wcale tak nie wyglądało. Co prawda nie miał dowodów na swoją małżonkę, jednakże był pewien, że również go zdradzała. Dodatkowo awanturowała się, wyzywała go od najgorszych, krzyczała, biła dziecko oraz kilkukrotnie uderzyła również jego.

Przegraliśmy, ale w apelacji wygraliśmy 

Niestety Sąd Okręgowy nie dał nam wiary. Twierdził, iż wyłączną winę ponosi właśnie mąż, gdyż głównym powodem rozpadu była kochanka. Na szczęście była apelacja i ostatecznie wygraliśmy!

Już wcześniej pisałam, że bardzo wierzę w skuteczność apelacji w sprawach rozwodowych, gdyż nieraz dzięki nim można osiągnąć swój cel. Być może sąd pierwszej instancji, czyli Sąd Okręgowy przeoczył pewne istotne okoliczności, które spowodowały, iż wydał taki wyrok. Jednakże sąd apelacyjny jest od tego, aby zbadać wszystkie dowody w sprawie i zweryfikować decyzję sądu pierwszej instancji. Zatem moje doświadczenie jest takie, że wielokrotnie udało mi się osiągnąć w sądzie drugiej instancji pozytywne i satysfakcjonujące dla nas wyroki, które zmieniły wyrok sądu pierwszej instancji.

Chcesz umówić się na spotkanie – Zapraszam  – Kalendarz online 

Apelacja od rozwodu 

Jeżeli zdarzy się taka sytuacja, że sąd pierwszej instancji, czyli Sąd Okręgowy wyda niekorzystny dla Ciebie wyrok, to masz prawo do wniesienia apelacji od wyroku pierwszej instancji. Musimy pamiętać, że Sąd opiera się na materiale dowodowym.

Najlepsze są dowody, które z całą pewnością przekonają sąd i potwierdzą nasze twierdzenia.

Nie bądź aktorem

Często wydaje nam się, że w sądzie mamy być aktorami. Nie wiem, czy przypadkiem nie naoglądaliśmy się zbyt wielu filmów amerykańskich, czy też może jest jakaś inna przyczyna… W sądzie mam wrażenie że wygrywa się pismami oraz dowodami im lepiej napisane pismo tym jest lepszy wyrok.

Rozwód z wyłącznej winy

Co to znaczy dobrze napisane pismo? Tutaj was zaskoczę  – dobre wcale nie oznacza długie! W sprawach rozwodowych liczą się konkrety. Wszyscy adwokaci zajmujący się sprawami rodzinnymi znają na pamięć przepisy. Nie trzeba przytaczać w sądzie przepisów, ponieważ są dla nas, a już w szczególności dla sędziego, który orzeka w sprawach rozwodowych 30 lat, oczywiste.

Rozwód z wyłącznej winy

Wyobraźcie sobie, że sędzia codziennie czyta ten sam artykuł. Zatem powoływanie się na paragrafy jest niewłaściwe, gdyż tutaj najważniejszy jest materiał dowodowy. Dlatego jeżeli toczy się sprawa, gdzie jeden z małżonków dochodzi winy, to musimy zwrócić szczególną uwagę na dowody w sprawie.

Jaki wyrok w sprawie rozwodowej?

Sąd rozstrzygnie sprawę na podstawie dowodów, które znajdują się w aktach. Jeżeli nie mamy twardych dowodów, to trzeba zrobić wszystko, aby wykorzystać inne metody uzyskania dowodów. Dla przykładu możemy wnieść do sądu o zobowiązanie drugiej strony do ujawnienia bilingów z rozmów telefonicznych albo z wyciągów z ostatnich dwóch lat.

Niech pokaże bilingi 

W ostatniej mojej sprawie całkiem przypadkiem złożyłam wniosek o ujawnienie bilingów z telefonu, gdyż mój klient stwierdził, iż na pewno rozmawia przez telefon służbowy. Jednakże mimo to złożyłam wniosek o zobowiązanie strony przeciwnej do ujawnienia bilingów. Jak się okazało małżonka korzystała z telefonu służbowego, ale również przez kilka godzin dziennie rozmawiała przez prywatny telefon ze swoim kochankiem.

Rozwód – wyciągi z kont 

Dodatkowo na wyciągach z konta zostały ujawnione dowody w postaci płatności za hotel, w którym żona przebywała z kochankiem. Często wydaje nam się, że nie mamy żadnych dowodów, jednakże w praktyce udaje nam się osiągnąć pożądany rezultat. Oczywiście wszystko wymaga ogromnej pracy i zaangażowania drugiej strony. Dlatego też zawsze mówię swoim klientom, iż należy dużo rozmawiać i szczegółowo przeanalizować sytuację, gdyż może się okazać, że jednak coś wymyślimy.

Rozwód a mediacja 

Mimo toczącej się sprawy rozwodowej z wyłącznej winy warto również czasem podjąć rozmowy mediacyjne, dzięki którym spróbujecie dojść do porozumienia. Być może kwestią, na której najbardziej żonie zależy, jest wysokość alimentów.

Dlatego być może warto porozmawiać z drugą stroną i zaproponować jej rozwiązanie, które usatysfakcjonuje dwie strony.

Rozwód a podział majątku?

Być może do osiągnięcia satysfakcjonującego rozwiązania waszej sytuacji trzeba rozważyć wcześniejszy podział majątku. Często jest tak, że walczymy o winę, ponieważ tak naprawdę chodzi nam o coś innego. Z mojego doświadczenia, a już kilka lat pracuję przy rozwodach, wiem, że często nie chodzi o sam fakt rozstrzygnięcia z wyłącznej winy.

Czy wina ma wpływ na podział majątku?

Często okazuje się, że macie niewyjaśnione kwestie związane z mieszkaniem, z domem, z waszym majątkiem i wydaje wam się, że jeżeli uzyskacie wyrok z wyłącznej winy, wówczas macie prawo do większej części majątku. Jest to mylne, dlatego też na każdym etapie warto podejmować rozmowy, dzięki czemu możecie szybciej dojść do porozumienia. Nie radzę eskalowania konfliktów zwłaszcza, gdy macie dzieci. Wmieszane w konflikt okołorozwodowy najczęściej doznają konfliktów lojalnościowego i odrzucają jednego rodzica.

Żona chce walczyć

Reasumując, jeżeli czeka Cię rozwód i żona chce walczyć, to proponuję Ci dobrze się do tego przygotować i zebrać dowody. W pierwszej kolejności pomyśl, kto może być Twoim świadkiem, kto może zeznać i na jaką okoliczność planujesz go powołać.

Rozwód z wyłącznej winy…?

Może zdarzyło się kiedyś, że żona wulgarnie odzywała się w towarzystwie albo doszło między wami do kłótni? Być może ktoś wie, co się działo w waszym małżeństwie? A może zwierzałeś się komuś z niepokojących sygnałów w Waszym małżeństwie? Warto również poprosić sąd, aby zobowiązał ją do ujawnienia bilingów z telefonu za ostatnie dwa lata oraz wyciągów z konta bankowego.

Rozwód z wyłącznej winy – sprawdzenie małżonka

Może się okazać, że coś ciekawego tam znajdziesz. Któż to wie? Może bez powodu wasze małżeństwo się nie rozpadło, a być może była inna przyczyna, której nie brałeś pod uwagę. Dlatego upewnij się i zrób wszystko w trakcie sprawy rozwodowej, aby dowiedzieć się prawdy. Pamiętaj również, że gdyby okazało się, iż wyrok sądu pierwszej instancji Sądu Okręgowego nie jest dla Ciebie satysfakcjonujący, to masz możliwość wnieść apelacje i oczywiście to zrób.

 

Z poważaniem,

Adwokat Marta Wnuk

tel.: +48691512933

e-mail: kontakt@adwokatwnuk.pl

Zadzwoń do Adwokata