Rozwód za porozumieniem stron – kiedy jest możliwy? Co zrobić, żeby doszło do ugodowego rozwodu? Przede wszystkim należy pamiętać, że do tanga trzeba dwojga. Zatem jeżeli małżonkowie dążą do rozwodu za porozumieniem stron, to faktycznie muszą być w tym zakresie zgodni ! 

Odpowiedź sobie na pytanie – czy twoje interesy zostaną zabezpieczone ?

Rozwód na początku

Doświadczenie uczy mnie, że najważniejszy jest początkowy etap postępowania, czyli dokładne ustalenie, jakie podejmiemy kroki w sprawie. Ułożenie planu jest kluczowe! Dzięki wspólnej rozmowie i opracowaniu właściwej strategii rozwód może być zwykłą formalnością.

Mam wybór : szybki rozwód – rozprawa krótka albo twój rozwód może trwać kilka lat !

Plan na rozwód

Ułożenie strategii prawidłowej zależy od tego czy jesteś mężczyzną czy kobietą. Jeżeli natomiast oboje chcecie rozwód za porozumieniem stron, to warto umówić się na spotkanie z pełnomocnikiem, aby przygotował dla was dokumenty – pozew o rozwód oraz ugodę małżeńską, w której strony określają, że chcą rozwodu bez orzekania o winie. 

Case study – Małżeństwo z Warszawy

Dla lepszego zilustrowania sytuacji weźmy pod lupę przykład małżeństwa z Warszawy. Ona jest psychiatrą, zaś on przedsiębiorcą z branży IT. Kiedy mężczyzna przyszedł do mnie na konsultację, stwierdził, że żona z pewnością będzie eskalowała konflikt i wniesie pozew z orzeczeniem o winie, gdyż to on wyprowadził się dla innej kobiety.

Poprosiłam go, aby porozmawiał z żoną i w imię dobra małoletnich dzieci spróbowali znaleźć porozumienie. Zaprosiliśmy kobietę na spotkanie do kancelarii, usiedliśmy przy kawie i zaczęliśmy rozmawiać. Okazało się, że ona również przyczyniła się do rozpadu pożycia małżeńskiego, albowiem we wcześniejszych latach flirtowała z innym mężczyzną. Najważniejsze były dla niej kwestie majątkowe i zabezpieczenie rodziny. Powiedziała wprost, że w przypadku braku zabezpieczenia finansowego będzie eskalowała konflikt. Jej celem było zostawienie domu i uzyskanie po 2 500 zł. Rozpoczęliśmy rozmowy negocjacyjne. Ostatecznie, mając na względzie dobro dzieci, udało nam się dojść do porozumienia.

Rozwód za porozumieniem stron – małżeństwo bez dzieci

Case study Młode małżeństwa z Warszawy 

Przeanalizujmy przypadki dwóch innych małżeństw z Warszawy. Pierwsze z nich nie było na negocjacjach – wówczas pan złożył pozew o rozwód. Odszedł od żony, gdyż nie chciał z nią po prostu już dalej żyć. W odpowiedzi na pozew żona zażądała orzeczenia o winie. Dla niego było to niezrozumiałe, gdyż nie mają dzieci, ani żadnych zobowiązań. Mimo to żona czuła się poszkodowana i niewinna, w związku z czym zażądała alimentów w wysokości 3000 zł miesięcznie. Oczywiście nie udało jej się tego wygrać. Niemniej jednak sprawa trwała kilka lat – z tego co pamiętam około trzech. Niestety pełnomocnik drugiej strony eskalował konflikt… Dlaczego? Z pewnością chciał uzyskać dla swojego klienta alimenty….

Zupełnie inaczej wyglądała sytuacja drugiego małżeństwa. Również byli młodzi i nie mieli dzieci. Mężczyzna zadecydował, że odchodzi od żony, jednakże okazało się, że nie chcieli eskalować konfliktów. Mimo świeżo wziętego kredytu zdecydowali, że sprawy finansowe trzeba uregulować. Przychodzili razem do kancelarii i rozmawialiśmy o tym, jak wszystko mądrze i szybko, a przede wszystkim z korzyścią dla nich poukładać. Podpisaliśmy rozdzielność majątkową, zrobiliśmy podział majątku i w rezultacie ich sprawa trwała 5 minut.

Nie czekaj z pozwem o rozwód. Pamiętaj, że dopóki jesteście w związku małżeńskim, to w przypadku twojej śmierci małżonek dziedziczy – chyba że masz podpisany testament. Ostatnio przeprowadzałam badanie w tym zakresie – okazało się, że wiele osób nie ma nawet świadomości, iż nawet w trakcie sprawy rozwodowej małżonek dziedziczy. Zatem pytanie do Ciebie – czy zabezpieczyłeś interesy swoje i swoich najbliższych? Pamiętaj, że trzeba przeanalizować twoją sytuację również pod kątem spadkowym. Jeśli sprawa rozwodowa będzie się przeciągała, trzeba zabezpieczyć interesy również w tym obszarze.

Rozwód za porozumieniem stron a dzieci

Uważam, że znalezienie porozumienia jest szczególnie istotne jeżeli strony mają dzieci. Należy bowiem pamiętać, że dzieci, które widzą skonfliktowanych rodziców, często dopada konflikt lojalnościowy. Oznacza to, że dziecko nieświadomie wybiera jednego rodzica kosztem drugiego. Dlatego też chcąc uniknąć problemów z dzieckiem warto rozważyć ugodę między rodzicami i znaleźć porozumienie, dzięki któremu sprawa może zakończyć się szybciej.

Kilka najważniejszych faktów

Rozwód za porozumieniem stron zależy od woli dwóch stron! Ugoda możliwa jest tylko wtedy, gdy dwie strony wyrażą na nią zgodę. 

Pamiętaj – rozwód naprawdę może trwać 5 minut. Masz dwie drogi – możesz walczyć i jeszcze przez kilka lat kontynuować małżeństwo, pozostając we wspólności majątkowej, albo szybko zakończyć związek. Podział majątku można prowadzić przez sąd, jednak należy wziąć pod uwagę, że wszelkie czynności związane z majątkiem można załatwić podczas jednej wizyty u notariusza.

Unikaj wojny rozwodowej, kiedy masz dzieci. Konflikt lojalnościowy z pewnością negatywnie wpłynie na ich rozwój. Tak – okazuje się, że takie dzieci mają później ogromne problemy ze swoimi emocjami i gorzej radzą sobie w życiu.

Rozwód za porozumieniem stron oczywiście nie oznacza, że musisz się na wszystko zgadzać. Bardzo często prowadzę sprawy, w których to nie chcemy orzekać o winie, jednakże sporną kwestią jest wysokość alimentów. Podchodzimy do tego profesjonalnie. Zatem nie chcąc eskalować konfliktu, nie dochodzimy winy. Jednocześnie nie zgadzamy się na pewną wysokość alimentów, stąd też wnosimy o alimenty o określonej kwocie. W tym zakresie nie trzeba mieć przecież porozumienia. Możemy zostawić kwestię sporną do rozstrzygnięcia Wysokiemu Sądowi. Takie sytuacje bardzo często się zdarzają. Dlatego też należy wybrać najodpowiedniejszą strategię, dzięki której pod każdym kątem zabezpieczymy nasze interesy.

Orzekając o winie często zapominamy o kwestiach majątkowych. Trzeba zdecydować, co robimy z mieszkaniem, z kredytem oraz z innymi kwestiami związanymi z naszym majątkiem. Jest to kluczowe i  proszę o tym nie zapominać! 

Chcesz umówić się na spotkanie – Zapraszam  – Kalendarz online 

Z poważaniem, 

Adwokat Marta Wnuk

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48691512933

e-mail: kontakt@adwokatwnuk.pl

 

Zadzwoń do Adwokata