Kiedy alimenty po rozwodzie

Alimenty po rozwodzie. Jesteś winny czy nie? Rozwód niesie za sobą poważne skutki. Całe życie możesz płacić pieniądze na rzecz małżonka… Dlatego warto się do tego dobrze przygotować. Przepisy regulują tą kwestię w zależności od tego, kto poniósł winę.

ZAPRASZAM CIĘ NA KANAŁ YOUTUBE

✅  –  CO ZROBIĆ, ŻEBY SZYBKO SIĘ ROZWIEŚĆ? —>ZOBACZ FILMIK  !!! 

Alimenty na rzecz małżonka niewinnego?

Małżonek rozwiedziony, nie uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia i znajdujący się w niedostatku, może żądać od drugiego małżonka rozwiedzionego dostarczania środków utrzymania w zakresie odpowiadającym usprawiedliwionym potrzebom uprawnionego oraz możliwościom zarobkowym i majątkowym zobowiązanego. Jeżeli potrzebujesz pomocy, zapraszam -> Kontakt ☎️

Chcesz szybko wziąć rozwód? Przeczytaj: Rozwód bez winy

Kiedy alimenty?

  • gdy sąd w ogóle zaniechał orzekania w przedmiocie winy za rozkład pożycia na zgodny wniosek stron (tzw. rozwód bez orzekania o winie)
  • gdy małżonkowie zostali uznani za winnych albo niewinnych rozkładu pożycia.

Słowo „niedostatek” ma znaczenie. Niedostatek należy rozumieć jako brak możliwości zaspokojenia swoich usprawiedliwionych potrzeb.

Alimenty po rozwodzie – Wyłącznie winny

Jeżeli jeden z małżonków został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, a rozwód pociąga za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnej małżonka niewinnego, Sąd na żądanie małżonka niewinnego może orzec, że małżonka wyłącznie winny obowiązuje przyczynianie się w odpowiednim zakresie do zaspokajania usprawiedliwionych potrzeb małżonka niewinnego, chociażby ten nie znajdował się w niedostatku.

Chcesz przyznać się do winy? Czy to dobry pomysł? Rozwód z mojej winy. Czy to dobry pomysł?

Kiedy dochodzić alimentów?

Małżonek niewinny może dochodzić alimentów już na tej podstawie, że jego sytuacja materialna wskutek rozwodu uległa istotnemu pogorszeniu.

Dla przykładu: zamiast 15 000 zł miesięcznie do dyspozycji małżonek ma obecnie tylko 2 500 zł. I chce alimentów…

Nie ma konieczności, aby były małżonek żył w niedostatku!!

Sprawdź, jak pomagam ->  Moja osobista historia – Kontakt ????

Wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego między byłymi małżonkami – Kiedy?

Obowiązek dostarczania środków utrzymania małżonkowi rozwiedzionemu wygasa w razie zawarcia przez tego małżonka nowego małżeństwa. Powstaje nowy obowiązek alimentacyjny i do dostarczania środków utrzymania obowiązany jest już wówczas drugi małżonek.

Kiedy wygasają alimenty? Niewinny – 5 lat

Małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za winnego rozkładu pożycia – wygasa  z upływem pięciu lat od orzeczenia rozwodu.

Ze względu na wyjątkowe okoliczności Sąd, na żądanie uprawnionego, przedłuża wymieniony termin pięcioletni.

Alimenty po rozwodzie – Zastanów się 2 razy! 

Występując z pozwem o rozwód czy sporządzając odpowiedź na taki pozew, miej na uwadze kwestię obowiązku alimentacyjnego między byłymi małżonkami.

W przypadku wątpliwości skonsultuj się z dobrym adwokatem. Sprawdź, dlaczego warto nas wybrać -> Opinie klientów o kancelarii ⭐⭐⭐⭐⭐ 5/5

 

Więcej przeczytasz:

Rozwód z orzekaniem o winie – co musi wiedzieć każdy mężczyzna

 

Z poważaniem,

Adwokat Marta Wnuk

✅Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

☎ tel.: +48691512933

????e-mail: kontakt@adwokatwnuk.pl

 

 

Zadzwoń do Adwokata