Zabezpieczenie alimentów

Zabezpieczenie alimentów. Dostałeś postanowienie o zabezpieczeniu? To dla Ciebie za dużo? Co robić? Na postanowienie służy ci zażalenie.

Potrzebujesz pomocy? -> Kontakt

Przed nowelizacją z listopada 2019 r. opłata sądowa od zażalenia wynosiła 30 zł. Teraz jest inaczej! 

Na co uważać?

W związku z tym uważnie przeczytaj poniższy artykuł!

Należy pamiętać, że złożenie zażalenia na postanowienie o zabezpieczeniu alimentów nie wstrzymuje wykonalności tego postanowienia. Co to oznacza? Niestety w takim wypadku musisz płacić.

ZAPRASZAM CIĘ NA KANAŁ YOUTUBE  – ZOBACZ FILMIK –  CO ZROBIŁA ŻONA  – FILMIK 

Złóż wniosek o uzasadnienie

Niewątpliwie w pierwszej kolejności złóż wniosek o pisemne uzasadnienie za 100 zł.

Omawiany przepis to nowy art. 25b u.k.s.c., zgodnie z którym:

1. Opłatę stałą w kwocie 100 złotych pobiera się od wniosku o doręczenie orzeczenia albo zarządzenia z uzasadnieniem zgłoszonego w terminie tygodnia od dnia ogłoszenia albo doręczenia tego orzeczenia albo zarządzenia.

Zabezpieczenie alimentów – Nie zgadzasz się z uzasadnieniem?

Dlatego jeżeli otrzymasz postanowienie wraz z uzasadnieniem, to należy się zapoznać z treścią. Matka dziecka podwyższyła kwoty? Nie zgadzasz się z sumą wskazaną przez drugą stronę? Dowiedz się, jak pomagam ->  Moja osobista historia – Kontakt ????

Analiza? Konieczna

Niewątpliwie musisz wnikliwie przeanalizować, co wchodzi w skład sumy głównej. Jaki jest budżet na wygrodzenie, na odzież, zajęcia dodatkowe?

Nie zgadzasz się? Musisz to koniecznie podważyć… Zabezpieczenie alimentów ma swój cel. Skoro teraz Cię stać, to będziesz płacić… Tak, Sąd niekiedy analizuje stan faktyczny – stąd musisz walczyć o to, co chcesz.

Zabezpieczenie alimentów – Należy składać zażalenie

Jeżeli zapłaciłeś już 100 zł za uzasadnienie, to na tym etapie nic nie płacisz.

Podstawa prawna.

Zgodnie z art. 25b u.k.s.c. – W przypadku wniesienia środka zaskarżenia opłatę uiszczoną od wniosku o doręczenie orzeczenia albo zarządzenia z uzasadnieniem zalicza się na poczet opłaty od środka zaskarżenia. Ewentualna nadwyżka nie podlega zwrotowi.

Reasumując, wniosek o uzasadnienie zawsze kosztuje 100 złotych.

Zabezpieczenie alimentów zostało ogłoszone na rozprawie?

Otrzymałeś postanowienie Pocztą Polską? Od tego dnia masz termin na złożenie zażalenia.

Jaki termin? – 7 dni

§ 1. Pisemne uzasadnienie wyroku sporządza się na wniosek strony o doręczenie wyroku z uzasadnieniem zgłoszony w terminie tygodnia od dnia ogłoszenia wyroku.

Więcej:

Jak obniżyć alimenty ?????????????

Zażalenie Alimenty

Sąd wydał postanowienie na rozprawie? Wtedy jest inaczej?

Zabezpieczenie alimentów jest tylko formą czasową. Oczywiście później może być więcej. A zatem należy złożyć zażalenie.

Reasumując, termin do wniesienia zażalenia na postanowienie sądu o zabezpieczeniu alimentów wydane na rozprawie liczy się – jeżeli strona nie zażądała doręczenia postanowienia – od dnia jego ogłoszenia (art. 394 § 2 w związku z art. 13 § 2 k.p.c). Innymi słowy, należy wnosić o uzasadnienie i walczyć.

Jeżeli mamy postanowienie sądu o zabezpieczeniu alimentów, mimo że nieprawomocne, to jest zawsze wykonalne. To znaczy, że trzeba te pieniądze po prostu wpłacać.

Jeżeli jest wpisane „do rąk własnych”, to najlepiej robić przelew.

Co możemy zrobić, kiedy chcemy zaskarżyć postanowienie?

Jeżeli mamy termin siedem dni od daty otrzymania, to mamy prawo takie postanowienie zaskarżyć. W pierwszej kolejności należy złożyć wniosek o uzasadnienie tego postanowienia i opłacić kwotę 100 zł, a w momencie otrzymania uzasadnienia należy złożyć zażalenie.

Najgorszą sytuacją jest przekroczenie terminu siedmiu dni.

Wówczas wniosek o uzasadnienie można uzyskać tylko wtedy, kiedy sąd przywróci nam termin. Jednakże z doświadczenia wiem, że jest to ekstremalnie trudne. Dlatego ważne jest pilnowanie terminów!

 „Artykuł na onet.pl, gdzie opowiadam o alienacji rodzicielskiej – zachęcam do lektury! https://kobieta.onet.pl/stop-alienacji-rodzicielskiej- „

Chcesz zmienić postanowienie?

Pani mecenas, postanowienie mam prawomocne, mam ciężką sytuację, a rozwód trwa i trwa. Co zrobić, żeby to zmienić?”

Odczekaj i znów składaj!

Co zrobić, kiedy mamy prawomocne postanowienie, a sprawa rozwodowa toczy się i chcemy je zmienić? Warto w takich sytuacjach składać wniosek o zmianę postanowienia z uwagi na nowe okoliczności w sprawie.

Dlatego też z uwzględnieniem tych zmian, mimo że jest prawomocne postanowienie, za jakiś czas (za dwa, trzy tygodnie bądź miesiąc, w zależności oczywiście od sytuacji) należy złożyć wniosek o zmianę tego postanowienia. Na dowód tego trzeba załączyć dokumenty świadczące o tym, iż doszło do istotnej zmiany okoliczności. 

Należy wtedy wskazać sytuację, w jakiej znajduje się zobowiązany do płatności – opisać sytuację materialną, załączyć ponownie wszystkie dowody, załączyć nowe dowody. 

Taki wniosek należy opłacić (100 zł) oraz złożyć go do sądu, który rozstrzyga niniejsze postępowanie.  Jeżeli jest to sprawa o rozwód, to należy złożyć ją w Sądzie Okręgowym.

Dlatego też w przypadku prawomocnego postanowienia należy chwilę zaczekać i składać nowy wniosek o zmianę tego postanowienia z uwagi na nowe okoliczności w sprawie. Wtedy też należy złożyć bardzo dużo dowodów wskazujących na Twoją trudną sytuację.

Pamiętaj, aby w razie wątpliwości skontaktować się z profesjonalnym pełnomocnikiem! Sprawdź, dlaczego warto nas wybrać -> Opinie klientów o kancelarii ⭐⭐⭐⭐⭐ 5/5

Więcej informacji: Alimenty – co musi wiedzieć każdy ojciec

 

Z poważaniem,

Adwokat Marta Wnuk

✅Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

☎ tel.: +48691512933

????e-mail: kontakt@adwokatwnuk.pl

 

Zadzwoń do Adwokata