Rozwód z psychopatką

Rozwód z psychopatką. Zdarzają się przypadki, gdy przyczyną rozpadu małżeństwa jest choroba psychiczna jednego z małżonków. Zachowanie dotkniętego chorobą małżonka jest uciążliwe i wpływa negatywnie na całą rodzinę.

„Moja żona jest psychopatką, ciągle jej mało, chce więcej i więcej…”.

Psychopatka – kim jest?

 • Dźwiga problemy z dzieciństwa i odzwierciedla je w życiu
 • Nie chce się do tego przyznać
 • Jej wybory są skrajne
 • Chwiejne nastroje
 • Z pewnością jest wyjątkowa: jej emocje są najważniejsze
 • Czarna strona psychopatki: akceptacja psychopatycznych zachowań
 • Cieszy się jak dziecko
 • Jak walczy, to na 100%
 • Manipulantka
 • Dostosowuje rzeczywistość do swoich potrzeb
 • Pamiętliwa do bólu
 • Potrafi wyciągnąć zdarzenia sprzed kilku lat i pokłócić się
 • Zależy jej na pieniądzach
 • Przed osobami trzecimi robi z siebie ofiarę

Tak opisał swoją żonę mężczyzna, który zgłosił się po pomoc.

Co zrobić, gdy zachowania żony budzą zastrzeżenia?

Przy rozwodzie żona zrobi wszystko, żeby z Tobą wygrać. Przed sądem będzie płakała i robiła z siebie ofiarę. Niestety będzie manipulowała faktami i zniekształcała rzeczywistość na własne potrzeby.

Dzieci

Jeżeli macie dzieci, zrobi wszystko, aby wywalczyć bardzo wysokie alimenty na siebie i na dzieci. Będzie chciała Cię ukarać, nie patrząc na dobro małoletnich dzieci i zapewne spróbuje ograniczyć Ci wszelki kontakt z dziećmi. Dodatkowo może manipulować dziećmi, aby te odwróciły się od Ciebie…

Rozwód z psychopatką – Co robić?

Jako ojciec musisz bronić swoich praw i w swoich działaniach być twardym i zdecydowanym. Przede wszystkim nigdy nie pozwalaj na to, aby matka manipulowała dziećmi i faktami. Dlatego nieraz niezbędne jest zebranie odpowiedniego materiału dowodowego i badań psychiatrycznych, aby przedstawić przed sądem inną rzeczywistość niż ta, którą rysuje żona.

Istotne jest również dopilnowanie, aby badania były profesjonalne i obejmowały istotne obszary, na których Ci zależy.

Ważny wyrok SN: O ile nie jest możliwe przypisanie dotkniętemu chorobą małżonkowi wyłącznej winy za rozpad małżeństwa, o tyle „choroba psychiczna małżonka nie wyklucza przypisania mu współwiny trwałego i zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego” (wyrok Sądu Najwyższego – Izba Cywilna z dnia 5 stycznia 2001 r. V CKN 915/00, Legalis).

W przypadku pytań i wątpliwości zapraszam na konsultację LINK KONSULTACJA – Kalendarz 

Rozwód z psychopatką – Składać pozew?

W takich sytuacjach nieraz proponuję wyprzedzić ruchy żony i złożyć pozew o rozwód jako pierwszy. Wówczas żona będzie musiała odnieść się do Twoich twierdzeń. Wyobraź sobie, że jesteś sędzią i czytasz jej pozew. Myślę, że domyślasz się, co o Tobie napisze… 

Wyobraźmy sobie taką sytuację: Ty jako mężczyzna piszesz pozew o rozwód, proponujesz pewne elementy rozwodu oraz wskazujesz na problemy, jakie dotykały Cię w trakcie życia z tą kobietą. Można na tym etapie wnosić o orzeczenie rozwodu bez orzekania o winie i powiedzieć, że z uwagi na to, co przeżyłeś ze swoją małżonką, wiesz, że będzie eskalowała konflikt przez kilka lat, wobec czego odstępujesz od dochodzenia winy z uwagi na dobro stron oraz małoletnich dzieci. Wówczas sąd uzna, że jesteś osobą logicznie myślącą, która uważa, że lepiej rozstać się w spokoju niż walczyć kilka lat.

Dlatego tak ważne jest logiczne przedstawienie sytuacji i wskazanie istotnych okoliczności w przedmiotowej sprawie.

Z poważaniem,

Adwokat Marta Wnuk

tel.: +48691512933

e-mail: kontakt@adwokatwnuk.pl

Zadzwoń do Adwokata